Бажаєте радикальних змін? Спочатку подумайте ось про що

В епоху «Великого звільнення» люди роблять серйозні кар’єрні кроки (йдуть в інші компанії, запускають нові проекти та взагалі кидають роботу) з різних причин. Одним пандемія продемонструвала, що можна працювати віддалено та гнучко. Іншим підказала, що настав час переоцінити свої пріоритети, особливо якщо вони стосуються балансу роботи та особистого життя. А третіх змусила зрозуміти, що ми живемо лише раз, і допомогла подолати страх, який заважав зайнятися тим, чим завжди хотілося.

Звичайно, список далеко не повний, однак ці три приклади демонструють, наскільки глибоко пандемія вплинула на наше ставлення до роботи. Але перш ніж ми всі приєднаємось до «Великого звільнення» і ухвалимо рішення, здатні змінити наше життя, хочу попередити вас. Ігнорувати уроки, отримані під час пандемії, не слід, однак ми повинні випробувати на міцність свої нові ідеї та перевірити, чи не вплинули на них найпоширеніші та нездоланні когнітивні спотворення. Намагайтеся не потрапити в пастку помилкового рішення, яке не можна відіграти назад.

Чому ми повинні бути обережні

Наш процес прийняття рішень не ідеальний. Нобелівський лауреат Герберт Саймон зазначав, що цей процес ніколи не буває цілком раціональним, як нам того хотілося б, частково тому, що ми маємо справу з неповною інформацією. Амос Тверскі та Даніель Канеман також вказували на психологічні пастки, які впливають на прийняття рішень. На жаль, ці фактори відіграють важливу роль у людському мисленні у перехідний період.

Нещодавно в одній організації я спілкувався із двома менеджерами, які хотіли змінити роботу. Джейсон (це й інші імена клієнтів автора були змінені – прим. ред.) хотів перейти на посаду, яка дозволяла б більше працювати віддалено, тому що вдома йому вдавалося бути продуктивнішим. На відміну від нього Хелен почувала себе відірваною від колективу і була не в курсі того, що відбувалося, тому що поряд не було інших членів команди.

За такого сценарію «там добре, де нас немає» і Джейсон, і Хелен зосереджені на аспектах роботи, які особливо істотні для них. Їм обом потрібно було спокійно обміркувати картину загалом і зважити всі «за» і «проти» кожного з варіантів організації роботи. Майже жодне рішення про зміну роботи не буде однозначно хорошим чи поганим: кожне має свої переваги та недоліки. Тому нам потрібно зробити крок убік, щоб побачити більш об’єктивну картину за межами контексту, з яким ми маємо справу.

Ситуація ще більше ускладнюється тим, що винятковий досвід, який ми отримали під час пандемії, впливає на наш внутрішній стан. Дані демонструють ясний зв’язок між пандемією та погіршенням психічного здоров’я, і це може реально впливати на прийняття рішень. Я розмовляв з менеджером (назвемо його Крісом), який вирішив піти з роботи та шукати нову. Він розповів, що відчуває відсутність мотивації та зацікавленості на поточній посаді: робота не здається йому значущою, не надихає, і він не бачить привабливої для себе кар’єрної траєкторії. При подальшому обговоренні з’ясувалося, що тривожність Кріса була більше пов’язана з його внутрішнім станом, ніж з поточною роботою. Його психологічний стан погіршився на тлі пандемії (це поширена проблема, з якою стикається дуже велика частка працюючих). Коли Кріс поговорив із сім’єю, він зрозумів, що невірно приписував свою незадоволеність роботі, і альтернативи, що ним розглядалися, не забезпечили б йому того, чого йому не вистачало. Більше того, пішовши з нинішньої організації, він втратив би цілу мережу підтримки, на яку звик покладатися.

Перш ніж прийняти серйозне і потенційно незворотне кар’єрне рішення, зробіть наступні кроки, щоб переконатися, що ви підходите до процесу методично і думаєте про те, як знизити ризики для себе.

Покращіть матеріал для ухвалення рішення

По-перше, подумайте, як ви можете покращити дані (й інтерпретацію), на які спирається ваше рішення, щоб отримати точніший результат.

Для початку швидко освіжіть у пам’яті найпоширеніші когнітивні спотворення – так ви з більшою ймовірністю помітите їх, якщо вони виникнуть. Як людина, яка більше 20 років розповідає про них студентам, можу зазначити, що на мій власний процес прийняття рішень, як і раніше, впливають такі спотворення:

Ефект якоріння: вплив на рішення та оцінки початкової точки прив’язки або

«якорі», наприклад, початкової продажної ціни на автомобіль чи будинок.

Упередженість підтвердження: схильність віддавати перевагу інформації, що підтверджує переконання, що вже склалися в нас, наприклад, звертати увагу на новини, що відповідають нашим поглядам, і вірити їм.

Евристика доступності: схильність переоцінювати інформацію, більш «доступну» у пам’яті та пов’язану з недавніми, яскравими чи емоційно забарвленими подіями. Наприклад, продаж лотерейних квитків зростає після повідомлення про великий виграш.

Ефект фреймінгу: на наші рішення глибоко впливає форма їх подачі. Наприклад, ми зазвичай з більшою готовністю діємо, щоб уникнути збитків, ніж отримати прибуток.

Всі ці (та інші) спотворення впливають наш підхід до важливих кар’єрних рішень, про які ми говоримо.

Одна з моїх улюблених мантр – “передай на виконання іншим те, що погано робиш сам”. І в цьому випадку йдеться про можливість бути об’єктивним. Зверніться до людей, які, як ви знаєте, поставить під сумнів ваші припущення і зможуть протистояти упередженості, і обговоріть з ними ваше рішення (та його параметри). Метод «адвоката диявола» не новий, але в складних ситуаціях нам комфортніше обговорювати свої ідеї з людьми, які поділяють наші погляди. Пошукайте людину, яка не зацікавлена ​​у вашому рішенні, і нагадайте їй, що вона зможе допомогти, тільки якщо буде абсолютно чесною.

Зверніться до процесу прийняття рішень та структуруйте його. Приймати кар’єрні рішення неймовірно складно, і вони мають першорядну важливість — намагатися зберегти об’єктивність, взявшись за питання цілком, майже неможливо. Краще застосувати систематичний підхід, розбити проблему на частини та «перехитрити» її. Наприклад, перш ніж почати обмірковувати рішення, складіть план, як ви оцінюватимете кожен елемент, і встановіть часові рамки. Так ви не пропустите жодної частини рівняння і не приділете їй надто багато чи надто мало часу. Важливо визначити процес, перш ніж ви почнете обмірковувати рішення. У цьому випадку ви не зможете змінити його так, щоб він відповідав вашим упередженням.

Покращіть результат ухвалення рішення

Потім подумайте, як покращити виконання рішення, щоб знизити ризик, якщо висновок виявиться неправильним. Навіть маючи кращі дані і застосовуючи кращі процеси, ми іноді робимо неоптимальні висновки. У світлі «Великого звільнення» такі помилки можуть виявитися особливо затратними. Пам’ятайте, що ви працюєте своїм власним директором ризиків, тому витратіть деякий час на роздуми про те, як зменшити ризик, якщо ваше рішення виявиться не найкращим.

Один із способів — застосувати підхід до прийняття рішень, якому віддають перевагу Джефф Безос і Річард Бренсон: потрібно розділити рішення на зворотні та незворотні. Звооротні рішення – це ті, які легко скасувати. І Безос, і Бренсон вважають, що не варто витрачати час, надто ретельно обмірковуючи та обговорюючи подібні рішення. Краще спробувати застосувати їх та у разі потреби повернутися у вихідне положення. Зворотні рішення – відмінна можливість для навчання. На відміну від них незворотні рішення складно (або навіть неможливо) скасувати, і тому варто витратити час і сили, щоб ретельно обміркувати та оцінити всі варіанти до того, як сказати остаточне «так» чи «ні».

Таким чином, перше запитання, яке слід поставити, звучить так: «Моє рішення про зміни в кар’єрі зворотне чи ні?» Можливо, ви хотіли б організувати бізнес, не залишаючи роботи або перейти на нову посаду в рамках поточної організації. Якщо ви думаєте, що від цієї зміни буде легко відмовитися або скасувати її, вам пощастило: спробуйте і дивіться, що вийде.

Однак якщо це не той випадок і з урахуванням витрат рішення стає незворотнім, запитайте себе, чи є спосіб зробити так, щоб його можна було відіграти назад. Наприклад, Річард Бренсон, який збирався відкрити авіакомпанію Virgin Atlantic, передбачив у контракті з Boeing пункт, за яким він міг повернути куплений літак, якщо з авіакомпанією нічого не вийде. Зрештою, йому не знадобився цей пункт, але, включивши його до договору, він зробив необоротне рішення зворотнім.

Чи можна досягти аналогічного набору кар’єрних завдань у контексті вашої поточної компанії чи роботи? Ви можете взяти тривалу відпустку або перейти на часткову зайнятість, щоб спробувати щось нове або зібрати більше даних? Чи можна створити або зміцнити зв’язки та професійну мережу, щоб розширити варіанти, якщо заплановані дії виявилися не такими, як ви сподівалися?

Коли йдеться про визначення того, зворотним чи незворотнім є той чи інший крок, це вже евристика прийняття рішень. Для неї необхідний суб’єктивний вибір, який залежить від вашого власного рівня терпимості до ризику і припустимих для вас витрат. Те, що надто витратно повернути у вихідне становище для одного, може здаватися розумними межами для іншого.

Також не забувайте, що вам не потрібна безкоштовна кнопка «скасувати», щоб перетворити незворотне рішення на зворотне. Пам’ятайте, що незворотним можна вважати рішення, у якому витрати невдачі занадто високі. Зменшити ризик рішення, яке не можна скасувати, — ще один спосіб убезпечити себе. Тобто якщо ви не можете прийняти зворотне рішення, спробуйте знайти спосіб зробити невдале рішення менш затратним. Якщо ви можете мінімізувати можливі витрати при невдалому сценарії або у разі відмови від вибраного варіанта, то, по суті, ви отримаєте зворотне рішення.

Повідомте про своє рішення

Багато з цих ідей вимагають відкритого та чесного діалогу з вашим поточним роботодавцем, що саме по собі може лякати та нести певний ризик. Пам’ятайте, що якщо ваш поточний роботодавець цінує вас, то в його інтересах допомогти вам позбутися невизначеності і разом з вами дійти гарного рішення як альтернатива заяві про звільнення, яка не залишає можливостей для взаємовигідного варіанту. Я вже 20 років спостерігаю, як випускники програм MBA проходять процес прийому на роботу, і засвоїв важливий урок: ми часто недооцінюємо наші сили та можливості говорити про власні потреби, вести переговори та знаходити золоту середину. Ніхто не дасть вам гарантій, але якщо ви дізнаєтеся, наскільки серйозно ваш роботодавець ставиться до вашого благополуччя, ви отримаєте дуже цінні дані.

* * *

Попередні два роки мали глибокий вплив на всіх, і багатьом вони допомогли зрозуміти важливі речі та змінити пріоритети. Усе це має важливе значення і не повинно списуватися з рахунків: безсумнівно, «Велике звільнення» — цілком реальний феномен. Однак ми всі люди, і безліч факторів впливають на нашу здатність приймати рішення. Визнаючи упередженість і свідомо позбавляючись її при прийнятті життєво важливих рішень, ми робимо необхідні кроки, щоб не потрапити в пастку, з якої не можна буде вибратися без втрат.

Примітка автора: Я хочу подякувати моїй дружині Меліссі, яка допомогла мені побачити і обміркувати цю важливу проблему під час наших прогулянок лісом.

Автор: Марк Мортенсен (Mark Mortensen) – доцент, викладач організаційної поведінки в бізнес-школі INSEAD.

Джерело: hbr-russia.ru

Схожі статі

Опанувати нову навичку можна в будь-якому віці. Ось чому цьому варто повчитись у немовлят. Уривок з книжки «Початківці» Тома Вандербільта

Одного разу чотирьохрічна донька журналіста Тома Вандербільта запропонувала батькові зіграти в шахи. Він погодився, хоча й мав суттєву проблему: грати в шахи не вмів. Так…

Сomments and feedback

en_GBEnglish (UK)