Електромобільність: виробники автомобілів продовжують розробляти паливні елементи

Представники промисловості погоджуються, що в майбутньому на світовому ринку будуть домінувати акумуляторні автомобілі. Однак у середньостроковій та довгостроковій перспективі деякі електромобілі також можуть працювати на водні та паливних елементах. BMW придивляється до ринку Азію для запровадження цієї технології.

У майбутньому Mercedes-Benz і Audi повністю покладаються на акумуляторні автомобілі, проте інші виробники продовжують інвестувати у водневі автомобілі. Toyota і Hyundai, наприклад, пройшли довгий шлях, а тепер і BMW випускає невелику серію iX5 Hydrogen.

Більшість експертів скептично ставляться до технології – вона занадто енергоємна, занадто дорога, відсутня належна інфраструктура. З іншої сторони паливні елементи мають свої переваги порівняно з акумулятором.

BMW планує розпочати виробництво системи паливних елементів для нового автомобіля за підтримки прем’єр-міністра Баварії Маркуса Зедера. Виробляючи невеликі серії, автовиробник хоче набути досвіду і започаткувати продаж таких автомобілів найближчим часом у великих кількостях. Китай хоче мати мільйон водневих автомобілів на дорогах до 2030 року, Японія та Корея також вбачають великий потенціал. 

Не класти все в одну корзину

Незважаючи на те, що до 2030 року BMW має намір випустити кожний другий свій  автомобіль з електричним приводом на акумуляторах, компанія не хоче складати всі свої яйця в один кошик через дефіцит сировини та недостатню кількість зарядних мереж. Водень — це «відсутня частина пазлу для вирішення проблеми, яку електричні приводи від акумуляторів не зможуть подолати», — розповідає представник компанії.

Toyota поставляє BMW паливні елементи для водневого iX5. Вони будуть збиратися в Гархінге, в Мюнхені будуть оснащені водневими баками та власними електродвигунами. Далі ця збірка поїде на завод у Спартанбурзі, США. Невелика серія, що складається з менше ніж 100 автомобілів, не буде продаватися або здаватися в лізинг, вона буде протестована водіями в повсякденному житті в Європі, США, Японії, Кореї та Китаї.

Галузевий експерт Стефан Братцель скептично ставиться до водневих автомобілів. Швидке нарощування неможливе, «ми говоримо про тривалі періоди часу. Це не допоможе нам пробити цю стіну в наступні кілька років», — сказав голова Автоінституту CAM у Бергіш-Гладбаху. До того ж «це дорога справа».

Низка виробників працюють над паливними елементами

Водень, який виробляється вітром і сонячною енергією, можна спалювати безпосередньо в бензиновому двигуні – Porsche, Toyota, Mazda, Subaru, Kawasaki і Yamaha працюють над цим. Альтернативний варіант – паливний елемент в автомобілі виробляє з водню електроенергію для електродвигуна. Toyota і корейський автовиробник Hyundai продають такі автомобілі, а китайський автовиробник Changan тільки почав серійне виробництво.

Для Братцеля найважливішим аргументом проти водневих автомобілів є «велике споживання енергії для виробництва водню». На шляху від електрики до водню і назад до електрики значна частина енергії втрачається. Хоча водень добре підходить для зберігання надлишкової електроенергії, а також може транспортуватися на великі відстані, але “потрібно стежити за витратами”, які можуть зробити технологію занадто дорогою.

Ще один аргумент проти – це відсутність інфраструктури. У Німеччині, наприклад, наразі є лише близько 100 водневих заправних станцій. Для вантажівок у будь-якому випадку потрібно налаштувати мережу – Daimler разом із Volvo розробляє паливні елементи та хоче вивести вантажівки на ринок у 2025 році, Opel такж пропонує транспорт на паливних елементах. Але якщо автомобілі також будуть заправлятися воднем, мережа повинна бути набагато щільнішою, а її розбудова – це дуже дорого.

Акумуляторні автомобілі стали мірилом усіх речей

Для консалтингової компанії McKinsey та водневої асоціації Hydrogen Council автомобіль на акумуляторі є мірилом усіх речей, «вирішальним для декарбонізації та основного рішення». Але якби десять відсотків автопарку працювали на водні, це могло б зменшити навантаження на зарядні мережі та вивільнити інвестиції у водневу інфраструктуру.

Для водіїв, які звикли до бензинових чи дизельних двигунів,  водневий автомобіль пропонує низку переваг, адже має сожі особливості експлуатації: швидка дозаправка і великий запас ходу, навіть на морозі. Братцель прогнозує, що протягом наступних кількох років ми зіткнемося з дефіцитом батарей. Паливні елементи дозволяють BMW не звужувати свої можливості.

Електричні автомобілі з акумуляторами можуть бути доступнішими в сегменті маленьких автомобілів і в середньому класі, ніж з паливними елементами. Колишній бос VW Герберт Дісс одного разу описав водень як шампанське енергетичного переходу. Але є, якщо є ринок шампанського, то значить є і ринок для автомобілів на паливних елементах в преміум-сегменті.

Related Articles

Абсолютно новий Renault Scenic E-Tech Electric: перший більш екологічно розроблений повністю електричний сімейний автомобіль

Megane проклав свій шлях, а тепер настала черга Scenic переосмислити себе і стати флагманом нового покоління електромобілів Renault. Абсолютно новий Scenic E-Tech Electric розроблений спеціально…

Responses

en_GBEnglish (UK)