Заміна автомобільних шин: 8 правил, які повинен знати кожен автомобіліст

Для комфорту керування, безпеки поїздок та продовження експлуатаційного терміну автомобільних шин потрібно здійснювати їхню сезонну заміну. Але робити це потрібно правильно.

Правило № 1. Середньодобова температура має бути вищою 7°C

Сезонну зміну гуми рекомендують робити, коли температура повітря долає позначку 7 градусів за Цельсієм. Нижче цієї температури літня гума втрачає еластичність і зчіпні властивості навіть на сухому асфальті, вище починається посилене зношування більш м’якої зимової гуми. Метеорологи зазвичай радять дочекатися стабільно теплої погоди.

Звичайно можна скористатися і всесезонними шинами, які забезпечують хороше зчеплення з дорожнім покриттям за будь-якої погоди. 

Правило №2. За лису гуму можуть оштрафувати

В Україні діє перелік несправностей і умов, у яких забороняється експлуатація транспортних засобів. Згідно ПДР є порушенням їздити на авто, якщо висота візерунку протектора шин менш ніж:

  • 1,6 мм для легкових авто та вантажівок вагою до 3,5 т;
  • 1,0 мм для вантажівок вагою понад 3,5 т;
  • 2,0 мм для автобусів;
  • 0,8 мм для мотоциклів та мопедів.

Також можуть бути оштрафовані, якщо на автомобіль встановлені шини різних моделей, з різними малюнками протектора або якщо вони пошкоджені. Такі правила обумовлені підвищеною небезпекою у зимовий період. «Лисі» шини мають менше зчеплення з дорогою, тому підвищується ризик аварії.

Тому під час зупинки співробітники поліції можуть перевірити стан гуми, особливо взимку. Якщо шини не відповідають нормам, водієві випишуть штраф у розмірі 340 гривень.

Також машину можуть тимчасово затримати доти, доки гума не буде замінена. У разі повторного порушення за один рік водія можуть позбавити прав на 3-6 місяців.

Більшість виробників шин рекомендують міняти літні шини на нові при зменшенні глибини протектора до 3 мм.

Правило № 3. Ставте шини такого ж розміру, як на машині із заводу

Розмір шин потрібно вибирати відповідно до рекомендацій виробника автомобіля. Нештатні можуть негативно вплинути на керованість та комфорт, спотворять покази спідометра, не стануть на посадкові місця або чіплятимуться за елементи кузова або підвіски. Літні шини можуть мати симетричний, асиметричний та спрямований малюнки протектора. Два останні, як правило, мають яскраво виражені канали, які краще відводять воду з плями контакту і надійніше поводяться на мокрому покритті. Такі шини трохи дорожчі і вимагають правильної установки.

Правило № 4. Попередьте майстра про датчики тиску

На боковині шин із спрямованим малюнком протектора знаходиться вказівник напрямку обертання у вигляді стрілки, а на зовнішній стороні асиметричних покришок є напис OUTSIDE, який завжди повинен бути зовні. Помилка під час монтажу призведе до різкого погіршення характеристик шини. Крім того, міняти між собою можна лише ліві або праві колеса.

Майстрів шиномонтажу варто попередити про колеса з датчиками тиску. При невмілому розбиранні шини дорогі датчики можна пошкодити. Крім того, варто мати на запас пластикові заглушки колісних болтів, які часто ламаються навіть при використанні фірмового інструменту.

Перед балансуванням коліс майстер має максимально якісно очистити диски від бруду, змонтовані шини теж мають бути чистими. Однак балансування коліс рекомендується проводити не тільки під час заміни покришок, але й коли колеса з дисками змінюються у зборі.

Правило №5. Накачайте колеса, як рекомендує автовиробник

Рекомендації щодо тиску в шинах встановлює автовиробник, причому норми для коліс різної розмірності на тому самому автомобілі можуть відрізнятися. Крім того, рекомендований тиск залежить від навантаження автомобіля: чим більше в салоні пасажирів і вантажу, тим більше потрібно накачувати шини. Табличка з рекомендаціями виробника зазвичай розташовується на середній стійці кузова, в торці дверей водія або на дверцятах бензобака.

Неправильний тиск у шинах впливає на керованість та гальмівні властивості автомобіля, а також призводить до передчасного зношування покришки. Прискорене зношування центральної частини протектора говорить про надмірний тиск, боковин — про недостатній. Якщо автомобіль не оснащений датчиками тиску в шинах, перевіряти його рекомендується не рідше двох разів на місяць, причому обов’язково на остиглих колесах.

Правило № 6. Вивчайте маркування шин

Позначення типу 195/65 R16 82T містить інформацію про розмірність шини, тобто діаметр, ширину і висоту протектора. В даному випадку 195 – це ширина протектора в міліметрах, 65 – відношення висоти профілю до ширини у відсотках (висота шини становить 65% від 195 мм, тобто 127 мм). R – це тип шини (радіальна), 16 – діаметр обода в дюймах. Цифра і буква в кінці шифрують індекси максимального навантаження та максимально допустимої швидкості, в даному випадку 475 кг на колесо та 190 км/год.

Шини, призначені для автомобілів підвищеної прохідності, часто маркуються літерами SUV – у них жорсткіша конструкція, розрахована на високі навантаження в умовах бездоріжжя. Ще одним важливим параметром є індекс навантаження, який для машин підвищеної прохідності повинен бути не меншим за 100 (тобто по 800 кг на колесо).

Маркування дозволяє дізнатися і дату виготовлення шини, яка зашифрована набором чотирьох цифр після символу DOT (наприклад, DOT XXXX XXХХ 3512). Перші дві цифри позначають номер тижня року, другий рік виготовлення. Нарешті, особливим маркуванням позначаються шини типу RunFlat: SSR – у Continental, RunOnFlat – у Dunlop, RFT – у Bridgestone, ZP – у Michelin.

Правило № 7. Записуйтесь на шиномонтаж заздалегідь

Пік черг у шиномонтажних майстернях посідає вихідні після встановлення теплої погоди. Зовсім уникнути очікування не вдасться, але багато майстерень готові працювати за попереднім записом на певний час, і про це варто подумати заздалегідь. Також можна скористатися послугами мобільних майстерень, які приїжджають персонально до клієнта, але коштують помітно дорожче. Великі майстерні з магазинами в першу чергу обслуговують тих, хто придбав гуму на місці або є користувачем так званого шинного готелю.

Правило № 8. Зберігайте шини вертикально

Шини без дисків не варто підвішувати або складати їх одна на одну – краще ставити їх вертикально на спеціальні стелажі, щомісяця змінюючи становище. Колеса в зборі, навпаки, можна складувати горизонтально або підвішувати за диск. Перед відправкою на зберігання шини та диски рекомендується вимити, очистити від камінців та позначити крейдою позицію, на якій стояла шина. Можна здати шини та колеса на сезонне складське зберігання, де дотримуватимуться всі правила.

Related Articles

Абсолютно новий Renault Scenic E-Tech Electric: перший більш екологічно розроблений повністю електричний сімейний автомобіль

Megane проклав свій шлях, а тепер настала черга Scenic переосмислити себе і стати флагманом нового покоління електромобілів Renault. Абсолютно новий Scenic E-Tech Electric розроблений спеціально…

Абсолютно новий Renault Kardian: компактний, сучасний і технологічний кросовер, створений для завоювання міжнародних ринків

Запуск абсолютно нового Kardian знаменує собою ще один крок у стратегічному плані “Renaulution” – початок етапу “Оновлення” на міжнародних ринках Renault. Ця абсолютно нова модель…

Проблеми ментальності. Як вжитися в крос-культурній команді. Гід від експертки з консалтингу Марини Стародубської

Звійною мільйони українців змушені були не лише покинути свій дім, а й шукати роботу в інших країнах. Працювати в умовах різних культур виявилося складним завданням. Що цілком…

Responses

en_GBEnglish (UK)