Нейробіологи підтвердили, що Стів Джобс на десятиліття випередив свій час

Тридцять років тому мантрою ділового світу було “жадібність – це добре”, тому що (як говорилося у фільмі “Уолл-стріт”), “жадібність захоплює суть еволюційного духу … жадібність до життя, до грошей, до любові, до знань ознаменувала висхідний сплеск людства”.

Це не стільки життєва філософія, скільки теорія управління. Вона заохочувала – ні, вимагала – щоб керівники переслідували власний інтерес і самозбагачення не для себе, а на благо людства.

Теорія “жадібність – це добре” була відходом від попередніх концепцій ефективного менеджменту, які, як правило, підкреслювали турботу про компанію, її співробітників, клієнтів і суспільство в цілому.

Стів Джобс хотів відрізнятися від інших. Для нього причиною еволюції людей (а отже, і людства) була не жадібність, а усвідомленість. Біограф Джобса Волтер Айзексон цитує слова Джобса, які пояснюють цей спосіб мислення:

Якщо ви просто посидите і поспостерігаєте, то побачите, наскільки неспокійний ваш розум. Якщо ви намагаєтеся його заспокоїти, це робить тільки гірше, але з часом він заспокоюється, і коли це відбувається, з’являється можливість чути більш тонкі речі – ось тоді ваша інтуїція починає розквітати, і ви починаєте бачити речі більш ясно і більше перебувати в сьогоденні. Ваш розум просто сповільнюється, і ви бачите величезний простір в моменті. Ви бачите набагато більше, ніж могли бачити раніше.”

У розпал манії “жадібність – це добре” (яка, на жаль, ще не закінчилася), Джобс почав застосовувати усвідомленість, яка є її повною протилежністю. Усвідомленість фокусується на внутрішньому/містичному; жадібність фокусується на зовнішньому/матеріальному. Бачите? Точні протилежності.

Тепер, через вісім років після смерті Джобса і 30 років після того, як він прийняв містичне, нейронаука довела, що його інтуїція була правильною. Сканування мозку нещодавно показало, що медитація на усвідомленість робить вас більш ефективним і творчим менеджером.

Згідно з нещодавньою статтею “Нейронаука медитації”, опублікованою в Британському журналі нейронауки та медсестринства було показано, що усвідомлення, в результаті нейронаукових змін, викликаних його практикою, може посилити увагу, при цьому передня поясна кора (область, пов’язана з увагою) показала зміни в активності і структурі у відповідь на медитацію усвідомленості. Фронто-лімбічні мережі, що беруть участь у процесах, які покращують регуляцію емоцій та зменшення стресу, демонструють закономірності залучення через практику медитації усвідомленості.

Іншими словами, медитація усвідомленості допомагає менеджеру стати більш здатним:

  • концентруватися протягом більш тривалих періодів часу,
  • залишатися спокійним під тиском і
  • краще справлятися зі стресом, пов’язаним з роботою, що є великою перевагою для менеджерів.

Усвідомленість також підвищує креативність, згідно з дослідженням, проведеним в Університеті Амстердама і опублікованим в Бюлетені особистої та соціальної психології, в якому зазначається, що дослідження, що вивчають вплив усвідомленості на фактори, пов’язані з креативністю, вказують на однорідний і позитивний зв’язок.

Те, що Джобс інтуїтивно відчував, а нейронаука тепер підтвердила, – це те, що великих лідерів мотивує не морквина жадібності. Це їхня здатність знаходити натхнення в собі, а потім передавати це натхнення іншим. Блискуче!

Автор: Джефрі Джеймс 

Схожі статі

Нейропластичність мозку. 10 рекомендацій, як покращити когнітивні функції мозку та зберегти їх до старості

Прості поради, що допоможуть збільшити працездатність мозку. Порівняємо мозок зі спортсменом чи спорткаром. Ось він займає позицію на старті, і якщо його мʼязи не готові…

Що відбувається, коли ви виходите погуляти

Англійський письменник Едвард Форстер в 1909 році написав тривожне оповідання «Машина зупиняється». Він зобразив картину майбутнього: люди проводять все життя в ізольованих підземних приміщеннях, спілкуючись…

Опанувати нову навичку можна в будь-якому віці. Ось чому цьому варто повчитись у немовлят. Уривок з книжки «Початківці» Тома Вандербільта

Одного разу чотирьохрічна донька журналіста Тома Вандербільта запропонувала батькові зіграти в шахи. Він погодився, хоча й мав суттєву проблему: грати в шахи не вмів. Так…

Критичне мислення в новій реальності

Критичне мислення — тип мислення, для якого характерні такі якості, як усвідомленість, самостійність, рефлексивність, цілеспрямованість, обґрунтованість, контрольованість та самоорганізованість. Критичне мислення передбачає такі вміння: Працювати…

Сomments and feedback

en_GBEnglish (UK)