Підготовка автосервісу до нового покоління систем допомоги водію (ADAS)

Технік-початківець спостерігає, як фахівець з обслуговування транспортних засобів проводить калібрування сенсорів системи допомоги водієві (ADAS). Вражений технологіями, молодий кандидат на роботу не може стримувати свій ентузіазм.

«Я хочу навчитися це робити!» — розповідає він Полу Мартінсу, менеджеру сервісу, який спеціалізується на заміні скла Speedy Glass у Скарборо, Онтаріо.

Мартінс посміхається. Претендент явно випереджає події. Але приємно бачити, що високотехнологічний характер роботи так приваблює молодь.

Як і багато спостерігачів за галуззю, Мартінс вважає калібрування ADAS «наступною великою справою» для автомобільного ринку післяпродажного обслуговування. Враховуючи сучасні автомобільні тенденції, потреба в послузі буде тільки зростати.

Функції допомоги водієві, які швидко стають повсюдними на нових транспортних засобах, використовують камери та інші датчики, які мають бути правильно налаштовані, щоб точно «бачити» дорогу та перешкоди поблизу. Специфікації безпеки виробників автомобілів зазвичай вимагають калібрування щоразу, коли є зміни, які можуть вплинути на орієнтацію датчика.

Хвиля прямо перед нами», – каже Сільві Ледук, віце-президент із продажів, маркетингу та франчайзингу Belron Canada, яка володіє та керує Speedy Glass. Компанія була однією з перших, хто опанував нові технології, оскільки лобове скло є найбільш розповсюдженим місцем розміщення передніх камер датчиків систем допомоги водієві (ADAS).

Калібрування займає приблизно годину, а за роботу беруть 225 доларів США – ціна, яка, за словами Ледюка, відображає обладнання та навчання, необхідні для належного виконання.

Проте заміна лобового скла стосується лише однієї категорії пристроїв, які можуть потребувати калібрування. Радари дальнього та малого радіусу дії, LIDAR, камери кругового огляду, ультразвукові датчики та інші пристрої знаходяться в різних місцях навколо автомобіля, створюючи безліч потенційних сценаріїв калібрування.

Навіть звичайний ремонт, наприклад заміна кришки бампера, може передбачати від’єднання датчиків, які є частиною системи ADAS, і вони вимагають калібрування після ремонту», – говорить Рон Расін, менеджер з навчання Snap-on Equipment. «Системи ADAS можуть вимагати калібрування після роботи з підвіскою, заміни лобового скла, роботи з регулювання коліс, ремонту після аварії, модифікації автомобіля (наприклад, зміна дорожного просвіту) або навіть після зміни розміру шин на більший або менший діаметр».

Налаштування датчиків

Компанія Snap-on через свій бренд обладнання John Bean нещодавно випустила повний набір інструментів для незалежних сервісів. «Ми надаємо систему, яка зараз орієнтована на ядро ринку», — каже Рейсін. «Ми взяли цей дуже складний процес, коли виробники комплектного обладнання мають багато різних способів вимірювання та позиціонування різних типів рам, і помістили це в просту систему, яка має уніфікований робочий процес для кількох процедур виробника».

Категорія обладнання, яка переживає бум

Такі компанії, як Bosch, Hunter, Autel, Hofmann та інші, випускають складні системи калібрування, які дозволять незалежним сервісам долучитися до того, що незабаром стане звичайним обслуговуванням автомобілів.

За словами викладача Bosch ADAS Стіва Зака, наступна хвиля інструментів і обладнання для ринку післяпродажного обслуговування, подібно до тих, які випускає Bosch, надає широкий набір можливостей для незалежних сервісів.

«Ми пропонуємо доступний калібрувальний пристрій для всіх марок, усіх моделей», — каже він. «Ми надамо цілі для камери, радара, камери кругового огляду та камери бічного огляду, а також резервну камеру».

Кількість автомобілів, оснащених системами допомоги водієві (ADAS), продовжуватимуть зростати, оскільки компоненти стають доступнішими, а попит клієнтів на передові системи безпеки підживлює потребу в безпечніших автомобілях.

Базовий набір інструментів складається зі сканера, який взаємодіє з системою автомобіля, мішеней з унікальним дизайном для кожного виробника автомобіля, підставок і кронштейнів для розміщення мішеней, а також інструментів лазерного вирівнювання для фіксації показань. Початкові інвестиції в середньому можуть скласти до 20 тис доларів.

Однак на додаток до обладнання вам знадобиться достатньо місця, щоб виконати роботу. Для статичних калібрувань (виконуваних у цеху) зазвичай потрібна площадка, вільна від речей та віддалена від руху в цеху. Підлога повинна бути ідеально рівною, фон повинен бути тільки однотонним, а освітлення помірним. Світлий цех із великою кількістю вітрин або темно освітлений цех може не спрацювати.

Динамічні калібрування, які виконуються на дорозі, вимагають наявність поблизу шосе з розміткою і невеликим трафіком, щоб автомобіль міг рухатися з розумною швидкістю без перешкод. Це може стати проблемою для сервісів у містах.

З системою Bosch технікам потрібно буде пройти базовий навчальний курс у класі, який триває від половини до повного дня. Зак очікує, що незабаром курси будуть доступні у великих центрах в різних країнах.

Зак припускає, що механіку, який має досвід налаштування і діагностики інтерфейсу, не складе труднощів навчитися використовувати цю технологію.

«Загалом хороший технік завжди матиме роботу», — каже він. «Вони можуть вчитися на роботі, а ми їх навчимо».

Процес починається з серії перевірок, щоб переконатися, що автомобіль «готовий до калібрування». Ці попередні перевірки включають підтвердження напруги батареї, тиску в шинах і правильного розташування коліс. Під час налаштування процесу програмне забезпечення підтверджує кожен крок, перш ніж дозволити продовжити роботу.

«Ви порівнюєте цільову висоту з тим, що вимірюєте», — каже Мартін. «Ви не можете відкалібрувати, якщо все не збігається».

Фактично сервіс не підтверджує калібрування сам, це робить система ADAS у автомобілі, вона зв’язується зі сканером, і підтверджує, що калібрування було успішним. Для записів автосервісу або для демонстрації клієнтам створюється електронний документ. «Наприкінці процесу ми надаємо клієнту сертифікат про успішне калібрування транспортного засобу», — каже Пол.

Загалом робота вимагає суворого дотримання покрокових процедур, які відрізняються залежно від марки та моделі автомобіля.

«Це система безпеки автомобіля, тому дуже важливо, щоб ми робили це на 100% правильно», — говорить Девід Фрамст, технічний тренер.

Вибуховий тренд?

У минулому році спостерігалося значне збільшення кількості нових транспортних засобів функціями, які змушують електроніку автомобіля брати на себе контроль над керуванням або гальмуванням автомобіля в певних ситуаціях. Це явно підвищує ставки. Наприклад, функція центрування смуги руху, яка не відкалібрована, може несподівано вивести транспортний засіб зі смуги руху.

Ми чуємо все більше занепокоєння керівників страхових компаній щодо транспортних засобів на дорозі з некаліброваними системами ADAS, і вважаємо, що настав час для уряду втрутитися.

«Рано чи пізно будуть випадки, коли з’явиться відповідальність», — каже Ледук. «Відбудуться нещасні випадки, які змусять уряд прийняти закони та дати сервісам певні вказівки, яких ми повинні дотримуватися».

Позитивним є те, що останнім часом є докази того, що функції ADAS зменшують кількість нещасних випадків.

«Є більше доказів того, що ADAS приносить відчутну користь», — каже Ледук. «Ми починаємо бачити все більше і більше конкретних даних з Європи, де вони на три-чотири роки випереджають нас з точки зору електронних помічників водієві (ADAS)».

Автор: Джейкоб Столлер – незалежний автор, який спеціалізується на технологіях та ощадливому менеджменті, живе в Торонто.

 

Схожі статі

Абсолютно новий Renault Scenic E-Tech Electric: перший більш екологічно розроблений повністю електричний сімейний автомобіль

Megane проклав свій шлях, а тепер настала черга Scenic переосмислити себе і стати флагманом нового покоління електромобілів Renault. Абсолютно новий Scenic E-Tech Electric розроблений спеціально…

У 1990-х Michelin винайшли революційну шину. Вони мали стратегію, бачили незакриту потребу клієнтів – і зазнали провалу. Що насправді робить інновацію успішною?

Чому інноваціям Apple вдалося підкорити ринок, у той час як ідея Pfizer з інгаляційним інсуліном зазнала невдачі? Forbes публікує уривок із книжки «Широким поглядом», що…

Опанувати нову навичку можна в будь-якому віці. Ось чому цьому варто повчитись у немовлят. Уривок з книжки «Початківці» Тома Вандербільта

Одного разу чотирьохрічна донька журналіста Тома Вандербільта запропонувала батькові зіграти в шахи. Він погодився, хоча й мав суттєву проблему: грати в шахи не вмів. Так…

Сomments and feedback

en_GBEnglish (UK)