Техніка 54321: як відновити контроль над собою під час панічної атаки

Кожна людина у певній ситуації може стати заручником раптового неконтрольованого страху, що виникає з різних причин і супроводжується сильним серцебиттям, тремтінням, появою холодного поту, онімінням якихось частин тіла. Це досить небезпечний стан, який називається панічною атакою. У цей момент потрібно постаратися заспокоїтися, відновити дихання і якнайшвидше повернутися до нормального стану. Для цього можна використовувати різні методи, один із них – техніка п’яти почуттів, або як її ще називають – техніка 54321.

Що являє собою техніка 54321

У момент, коли людина наражається на неконтрольований страх і її охоплює раптова тривога, їй складно мислити раціонально і контролювати свої емоції. Кожна людина по-своєму намагається впоратися зі стресом, але якщо їй це вдається погано, в організмі можуть відбуватися серйозні збої, що можуть призвести до незворотних наслідків зі здоров’ям.

Американські психологи для самоконтролю стану при раптовій панічній атаці рекомендують користуватися технікою 54321.

Це не просто методика, яка пропонує порахувати до п’яти, щоб заспокоїтися, її суть в іншому. З її допомогою можна ізолювати кожне почуття, перервати потік тривожних думок та переключити увагу людини на щось інше.

Як користуватися технікою 54321

Цю техніку можна використовувати в будь-якому місці і в будь-який час, коли ви відчуваєте занепокоєння та незрозумілу тривогу. Для цього слід відволіктися від поточних справ і зробити наступне:

  1. Подивіться навколо та назвіть п’ять предметів, які ви бачите. Це допоможе сконцентрувати ваш зір.
  2. Закрийте очі і торкніться чотирьох предметів, які знаходяться навколо вас. Це може бути ваш одяг, стілець, на якому ви сидите, чашку на столі. Відчуйте їхню текстуру. Так ви сконцентруєте свій дотик.
  3. Прислухайтеся та знайдіть навколо себе три різні джерела звуку. Це буде слухова концентрація.
  4. Намагайтеся вловити два запахи навколо себе. Це буде перевірка нюху.
  5. І останнє – спробуйте скуштувати одну річ на смак. Це може бути будь-що, навіть концентрація на смак своєї слини в роті.

“Бажано, щоб усі ці відчуття, на яких вам доводиться концентрувати свою увагу, були приємними”.

Ці дії не такі складні, вони не займають багато часу, але разом дають прекрасний результат, що дозволяє миттєво впоратися з наслідками панічної атаки та відновити контроль над своїм мисленням.

Схожі статі

Сomments and feedback

en_GBEnglish (UK)