Щоб гальма не «кипіли»: міняємо гальмівну рідину правильно та вчасно

Гальмівна система – ключовий елемент безпеки на дорозі. Саме тому потребує регулярного обслуговування.

Що саме потрібно робити, щоб гальма не підвели в найвідповідальніший момент?

  • Ключова складова безпеки гальмівної системи – це гальмівна рідина;
  • Найбільша небезпека несвоєчасної заміни гальмівної рідини – ризик утворення так званої «парової пробки»;
  • Як вибрати та замінити гальмівну рідину;
  • Гальмівні рідини, сумісні з системою ESP ®, продовжують еволюціонувати.

Гальмівна рідина – ключова складова безпеки гальмівної системи

Саме вона допомагає перетворити натискання на педаль гальма в силу, яка уповільнює або зупиняє автомобіль навіть на найбільшій швидкості. Саме від її якості та стану залежить, наскільки безвідмовною буде робота гальмівних колодок, а також інших пристроїв, відповідальних за безпеку автомобіля –  антибуксувальної системи TCS, системи допомоги при старті вгору, а також системи динамічної стабілізації автомобіля ESP. Тим часом згідно зі статистикою, кожен третій автомобіль пересувається з гальмівною рідиною, що виробила свій ресурс.

Найбільша небезпека несвоєчасної заміни гальмівної рідини – ризик утворення «парової пробки»

Вміст води у відпрацьованій гальмівній рідині стає надто високим, і її температура кипіння знижується. Серед можливих наслідків – більш тривалий хід педалі гальма, слабке гальмування, а в гіршому випадку навіть повна відмова гальм.

І якщо про «парову пробку» чули багато, то ось про те, що гальмівна рідина – єдина мастильна рідина в транспортному засобі, яка з часом роз’їдає та руйнує гідравлічні компоненти, замислюються набагато рідше. Як і про те, що вигідніше та дешевше вчасно замінити гальмівну рідину, ніж витрачати значно більшу суму на ремонт або заміну гідравлічного блоку. Фахівці Bosch рекомендують міняти гальмівну рідину кожні 2 роки або кожні 30-40 000 км.

Два методи заміни гальмівної рідини

Якщо автомобіль не оснащений ESP® або ASR, проводиться стандартне прокачування гальмівної системи. Якщо автомобіль оснащений системою ESP® або ASR, важливо використовувати для прокачування спеціальний діагностичний інструмент. Інакше частина відпрацьованої рідини залишиться в гальмівній системі та зіпсує нову.

Як вибрати гальмівну рідину

Найкраще дотримуватися інструкцій з технічного обслуговування від автовиробників. Але деякі практичні рекомендації ми все-таки можемо надати.

  • Майже всі сучасні автомобілі працюють з гальмівними рідинами на основі гліколю, відомими як гальмівні рідини DOT. Є й винятки, коли гальма працюють на гідравлічних рідинах. Тому перевірте, чи сумісна ваша гальмівна система з DOT.
  • Має значення і рік випуску автомобіля. Так, наприклад, найпопулярніша на нашому ринку гальмівна рідина DOT 4 вже не відповідає поточним потребам європейського ринку. Річ у тому, що вона підходить для автомобілів, оснащених ABS першого покоління без ESP®. Але в листопаді 2014 року ESP® стала обов’язковою в Євросоюзі. Тому якщо автомобіль випущений після цієї дати, краще використовувати гальмівну рідину з низьким рівнем в’язкості (наприклад, Bosch DOT4HP), яка підходить для перших поколінь ESP ®.
  • Більша цифра в маркуванні гальмівної рідини зовсім не означає, що сама рідина краща або сучасніша. Як приклад можна привести DOT 5.1. Так, вона дійсно забезпечує більший запас міцності, оскільки має вищу температуру кипіння порівняно з DOT 4. Але досягається це завдяки високій в’язкості, а для автомобілів, оснащених ESP ®, такий варіант не підходить. Ця гальмівна рідина призначена для відносно важких транспортних засобів (малотоннажних авто, фургонів, автомобілів з причепами тощо).

Гальмівні рідини, сумісні з системою ESP ®, продовжують еволюціонувати

Яскравий приклад – ENV6, нова розробка компанії Bosch. ENV6 відрізняється відмінними мастильними характеристиками, що входять до переліку вимог автовиробників до гальмівних рідин. Виведена на ринок автозапчастин у 2017 році, ENV6 перевищує вимоги нового стандарту ISO DOT4 Class7 з липня 2020 року. Вона поєднує високу температуру кипіння з дуже низькою в’язкістю, тому ідеально підходить для найвимогливіших систем. Крім того, інтервал заміни ENV6 становить три роки – на рік більше, ніж у стандартних рідин. Тож застосування сучасних гальмівних рідин виправдано не тільки з точки зору їх характеристик, а й з огляду на економію.

Але головною запорукою безпеки як і раніше залишається відповідальність автовласника: найкраще буде працювати та гальмівна система, в якій вчасно міняють гальмівну рідину.

Схожі статі

Без води: навіщо міняти гальмівну рідину

Автомобілі стають все досконалішими, проте базові принципи їх роботи залишаються незмінними. Наприклад, гальмівна система: як би не удосконалювалися її компоненти, без гальмівної рідини безпечно зупинити автомобіль досі неможливо.

Які нові пільги для електрокарів діють у різних країнах Європи

Європейська Асоціація автовиробників АСЕА оприлюднила оновлений перелік пільг та бонусів, які у різних країнах євроспільноти надаються електричним, електрифікованим та іншим транспортним засобам із мінімальним рівнем…

Правила безпеки: чому важливо перевіряти гальма при кожному відвідуванні СТО

Гальмівні колодки — це важливі для безпеки деталі, які зношуються, тому регулярний огляд колодок та якість змінних компонентів мають велике значення. Коли слід міняти гальмівні…

Сomments and feedback

en_GBEnglish (UK)