Що відбувається, коли ви виходите погуляти

Англійський письменник Едвард Форстер в 1909 році написав тривожне оповідання «Машина зупиняється». Він зобразив картину майбутнього: люди проводять все життя в ізольованих підземних приміщеннях, спілкуючись один з одним через пристрої, що нагадують сучасні смартфони. Всі поклоняються Машині, яка дає все необхідне для виживання, але перешкоджає особистому спілкуванню і контакту з природою.

Мда. Здавалося б, це просто фантазія, але ось реальність: проведене в 2018 році опитування двох тисяч канадців показало: 87% респондентів на природі відчувають себе щасливішими, здоровішими і продуктивнішими. Але три чверті з них (75%) відзначили: незважаючи ні на що, їм легше залишатися в приміщенні. Так що ми і без всемогутньої Машини стали кімнатним видом.

Очевидно, що спілкуватися з природою корисно, але ми навіть не уявляли, наскільки. Вченими накопичено безліч даних, які підтверджують, що природа може стати дієвими і абсолютно безкоштовними ліками від багатьох хвороб XXI століття. Ось кілька фактів з книги «Промивання мозку» про те, що відбувається, поки ми гуляємо.

Покращується настрій

Природа підвищує наш настрій за допомогою сонця. Коли його промені падають на шкіру, в організмі виробляється вітамін D, важливий для багатьох біологічних процесів і в тому числі прямо пов’язаний зі здатністю мозку виробляти серотонін. Нестача вітаміну D може сприяти розвитку депресії. Для поліпшення настрою найчастіше призначають препарати, що забезпечують збільшення кількості серотоніну в організмі. Однак є дослідження, які передбачають, що просте збільшення рівня вітаміну D також прекрасно покращує настрій. Зробити це дозволяє сонячне світло.

Зменшується запалення

Природа має протизапальну дію. Цей висновок підтверджений багатьма дослідженнями. В експерименті 2012 року вимірювалися відмінності в маркерах стресу і запалення в крові студентів коледжу, відправлених або в ліс, або в місто. Перед експериментом лабораторні дані не показали для цих двох груп суттєвої різниці. Але після двох ночей в лісі або в місті все стало виглядати зовсім інакше.

У «лісовій» групі рівень маркерів запалення ФНП-α (підвищення рівня викликає настороженість щодо онкології, клінічної депресії, псоріазу, хвороби Альцгеймера та ін.) і інтерлейкіну-6 (підвищення пов’язують з онкологічними захворюваннями і раптовою смертю від старечих хвороб) значно впав в порівнянні з «міською» групою.

У «лісовій» групі був знижений рівень і ендотеліну-1 – маркера запалення при судинних захворюваннях, і кортизолу, який залучений в руйнування зв’язків між префронтальною корою і мигдалеподібним тілом.

Мозок починає працювати краще

В одному з досліджень 2012 брала участь група з 56 чоловіків і жінок, що займалися творчою роботою. Експериментатори виявили, що «чотири дні занурення в природу і відповідне розставання з мультимедіа та технологіями підвищують продуктивність [рішення творчих завдань] на 50%».

Давно зафіксовано позитивний вплив природи на здатність зосереджуватися і концентруватися. Існує навіть теорія відновлення уваги, розроблена психологами Рейчел і Стівеном Каплан в кінці 1980-х – початку 1990-х, в епоху швидкого технологічного розвитку, збільшення діяльності всередині приміщень і турботи про дефіцит контакту з природою. Теорія Капланів висуває гіпотезу, що природа не тільки відточує нашу здатність зосереджуватися і концентруватися, а й допомагає відновити увагу після розтрати психічної енергії – наприклад, після безсонних ночей над якимось проектом.

Природа відновлює мозок, зміцнюючи саме ті зв’язки, які необхідні для зосередження і концентрації – що знаходяться в префронтальній корі.

Знижується тривожність

Дослідження 2016 року розглянуло питання про вплив на психічне здоров’я появи на робочих місцях «острівців природи». Такими острівцями вважалися квіти в горщиках і художні фотографії. Гіпотеза про позитивний вплив елементів природи підтвердилася: відзначено зниження депресії і тривожності, а також більша задоволеність роботою.

Приємно усвідомлювати: навіть просте зображення пейзажу або невелика рослина можуть зіграти істотну роль. Однак не варто обманювати себе – настінний календар з екзотичними видами не є еквівалентом справжньому виходу на природу. А ще не існує замінників свіжого повітря, сонячного світла і дикої рослинності.

Ви розслаблюєтеся

Під час прогулянок по лісу ви активно вдихаєте не тільки кисень, але й ефірні масла рослин (як в СПА, тільки безкоштовно). Дослідження, що розглядало ефекти вдихання парів кедрового масла, виявило, що при цьому підвищується активність парасимпатичної нервової системи. Парасимпатична система, що відповідає за розслаблення, врівноважує симпатичну систему, пов’язану зі стресом ( «бий або біжи»). Парасимпатична активність (а вона виражається, наприклад, в реакції зіниць на світло або в перистальтиці кишечника) збільшувалася також під впливом запаху масла кипариса.

Після 2010 року проводилися дослідження впливу ароматів на роботу людського мозку, і результати вийшли приголомшливі. Просте вдихання певного аромату впливає на мозкові хвилі і мозкову активність: відбувається зрушення від тих, що пов’язані з хворобами і зниженням когнітивних здібностей, до тих, що відповідають за здоров’я і благополуччя. Як таке можливо? Виявляється, пахучі компоненти здатні подолати гематоенцефалічний бар’єр (перешкоду, яка затримує потенційно небезпечні речовини) і впливати на рецептори центральної нервової системи.

В огляді декількох досліджень від 2016 стверджується: «Нюхова стимуляція призводить до швидких змін фізіологічних параметрів – таких як кров’яний тиск, м’язова напруга, розширення зіниць, температура шкіри, частота пульсу й активність мозку». Стаття докладно описує ці зв’язки, пояснюючи способи, за допомогою яких різні запахи – від пучків свіжої лаванди і ромашки до пахощів й ефірних масел – впливають на різні частини мозку.

Відступає депресія

У ще одному експерименті простежили зв’язок між кількістю часу, який люди проводили на озелененій території, і ризиком розвитку депресії. Автори не відкрили Америки – значно менший ризик депресії був виявлений у тих, хто проводив на природі не менше п’яти годин на тиждень. Не забарився природний висновок: «Природа, навіть найближча до нас, пропонує гігантський потенціал для доступного і економічно вигідного підходу до запобігання захворювань».

Пробуджується емпатія

Масштабні картини природи навіюють нам благоговійний трепет. І це впливає на нашу поведінку. Команда доктора Пола Піффа продемонструвала, що навіювання «благоговіння» веде до підвищення етичності під час прийняття рішень, щедрості і просоціальних дій. Ініціація такого відчуття за допомогою відвідування купи високих дерев призвела до «поліпшення просоціальної поведінки і зниження відчуття, що вам усі винні».

У 2012 році дослідники підтвердили: це відчуття можна виміряти. Благоговійний трепет змусив учасників експерименту відчувати, що у них більше часу, ніж при переживанні інших емоцій. Учасники цієї ж групи зізналися: відчуття благоговіння змусило їх зайнятися волонтерською діяльністю, і ще вони «більш виражено віддавали перевагу переживання матеріальним об’єктам». Вчені зробили висновок: «Відчуття благоговійного трепету прив’язує людей до теперішнього, [змушуючи] сприймати життя таким, що більш їх задовольняє, ніж в інший час».

Ще в одній серії експериментів, проведеної доктором Піффом, вивчалося, як краса природи змінює світогляд людей. Дослідники виявили: «вплив більш красивих видів природи (в порівнянні з менш красивими) зробило учасників більш щедрими і довірливими», «результатом впливу більш красивих рослин (в порівнянні з менш красивими) в приміщенні лабораторії стало те, що учасники почали демонструвати готовність допомогти» . Це дослідження ще раз довело: природа впливає на соціальну поведінку. Насолоджуючись заходом або подорожуючи (в ідеалі – не поодинці), ми буквально стаємо покращеними версіями самих себе.

Ви стаєте здоровішими

В 1984 лікар Роджер Ульріч опублікував в медичному журналі Science знакову статтю «Вид з вікна здатний вплинути на відновлення після операції». Доктор Ульріч вивчив історії прооперованих пацієнтів Пенсильванської лікарні. Усі хворі перебували в однакових палатах, тільки одні приміщення виходили вікнами на цегляну стіну, а під іншими вікнами росли дерева. Пацієнти в палатах з видом на рослинність видужували і виписувалися раніше, і їм було потрібно менше болезаспокійливих засобів. Їхні доглядальниці на третину рідше залишали в історіях хвороби ремарки типу «засмучений і плаче» та «потрібно більше підбадьорювання».

У багатьох хворобах лікування гострої фази – тільки частина битви, а після хірургічної операції, інсульту, серцевого нападу або боротьби з раком важливий процес реабілітації. І тут прогулянки на природі можуть зіграти величезну роль.

Ви стаєте щасливішими

У 2014 році був проведений метааналіз, що узагальнив результати декількох досліджень щодо зв’язку природи зі щастям. Експерименти охопили близько 8500 осіб. Вчені прийшли до висновку: «Ті, хто тісніше пов’язаний з природою, схильні отримувати більше позитивних відчуттів, вони більш енергійні та відчувають більшу задоволеність життям порівняно з тими, хто менше пов’язаний з природою».

В іншому оригінальному дослідженні вчені запитували 20 тисяч учасників про їхні настрої через випадкові інтервали часу, а потім порівнювали інформацію про їхнє місцезнаходження. Для визначення останнього використовували систему GPS-навігації. Аналіз близько мільйона відповідей показав: люди відчували себе значно щасливішими, коли їхні GPS-координати визначалися поблизу озеленень або в природному середовищі, а не серед міської забудови.

Ви продовжуєте своє життя

У більш глобальному плані вчені вивчали, як природа впливає на тривалість життя, і зробили вражаючі висновки. Масштабне дослідження 2008 року, опубліковане в журналі The Lancet, охопило 40 мільйонів англійців. Мешканців класифікували за тим, наскільки «зелене» є середовище їхнього життя – тобто буквально за кількістю зелених насаджень в радіусі декількох кілометрів від їхніх будинків. Для жителів найзеленіших районів виявився характерний найнижчий рівень смертності від хвороб системи кровообігу; крім того, вони живуть довше, ніж люди з менш зеленим навколишнім середовищем.

Інше велике дослідження, проведене у 2017 році, охопило 1,7 мільйонів канадців. Вчені встановили, що у людей з великою кількістю зелені навколо будинків ризик передчасної смерті знижується на 10%. Ще в одному масштабному експерименті аналізувалися дані по 4,2 мільйонів швейцарців. Висновок виявився подібний: озеленення в місцях проживання знижує ризик передчасної смерті навіть при контролі забруднень й інших шкідливих впливів на навколишнє середовище.

Виходячи з дому, ви повертаєтеся додому

Природа – це те, що нас об’єднує. Ми вийшли з неї, вона наш перший будинок. Мільйони років наші гени розвивалися під впливом природи, тому не дивно, що час поза кам’яних джунглів йде нам на користь.

Провести час на природі – одна з найпростіших дій для свого здоров’я і щастя. Вам потрібно просто вийти з дому.

Природа не просто оточує нас; ми теж природа. Наші організми – це мікрокосмос великої екосистеми. Наша клітинна будова, аж до структури ДНК, відображає досконалість матінки-природи, але й ми даємо притулок для трильйонів мікроорганізмів – вони живуть всередині нас і на нас, знаходять житло серед наших клітин. Ці мікроорганізми складають нам компанію вже мільйони років. Нам потрібно визнати красу. Потрібно визнати дивовижну і зміцнюючу здоров’я силу навколишнього світу.

Сподіваємося, ця стаття надихнула вас на те, щоб сьогодні ж таки відправитися на прогулянку.

За матеріалами книги «Промивання мозку»

Джерело: blog.mann-ivanov-ferber.ru

Related Articles

Абсолютно новий Renault Scenic E-Tech Electric: перший більш екологічно розроблений повністю електричний сімейний автомобіль

Megane проклав свій шлях, а тепер настала черга Scenic переосмислити себе і стати флагманом нового покоління електромобілів Renault. Абсолютно новий Scenic E-Tech Electric розроблений спеціально…

Нейропластичність мозку. 10 рекомендацій, як покращити когнітивні функції мозку та зберегти їх до старості

Прості поради, що допоможуть збільшити працездатність мозку. Порівняємо мозок зі спортсменом чи спорткаром. Ось він займає позицію на старті, і якщо його мʼязи не готові…

Опанувати нову навичку можна в будь-якому віці. Ось чому цьому варто повчитись у немовлят. Уривок з книжки «Початківці» Тома Вандербільта

Одного разу чотирьохрічна донька журналіста Тома Вандербільта запропонувала батькові зіграти в шахи. Він погодився, хоча й мав суттєву проблему: грати в шахи не вмів. Так…

Responses

en_GBEnglish (UK)