Як взяти власне життя під контроль: корисні ритуали для самомотивації

Більшість людей схильні применшувати свої досягнення та фокусуватися на невдачах. Заздрість, провина й невпевненість заважають нам повірити в себе та почати здійснювати мрії. Зрештою ми самі стоїмо на заваді своєму щастю та успіху.

Фахівець у галузі особистісного розвитку та трансформації Мел Роббінс знайшла дієвий інструмент, який допоміг не лише їй, а й сотням тисяч людей в усьому світі підтримати себе й зробити крок назустріч кращому життю. Свою методику Мел виклала у книзі «Звичка давати п’ять». До вашої уваги конспект з основними порадами з книги.

«Звичка давати п’ять» — дієвий інструмент самомотивації

Суть методу

Авторка книги радить взяти за звичку щоранку давати собі п’ять у дзеркалі. Цей жест може стати знаком підтримки та вшанування найважливішої людини у вашому житті — вас самих. Адже, коли ми даємо п’ять друзям чи колегам, то передаємо їм позитивну енергію, демонструємо, що віримо в них і хочемо розділити радість спільних здобутків. Все те саме ви можете робити й самі з собою. 

Давати собі п’ять — це не просто дія, це цілісне ставлення до життя, світогляд, філософія та стратегія, що перепрограмовує підсвідомі патерни вашої свідомості.

Виконувати цей ритуал бажано одразу після прокидання, ще до того, як ви залипнете у смартфоні чи поговорите з кимось. Коли ви даєте собі п’ять уранці перед усіма іншими справами, то задаєте хороший тон усьому дню. Також це обов’язково робити перед дзеркалом. Адже так ви пов’язуєте позитивну енергію з вашим відображенням та налагоджуєте контакт зі своїм внутрішнім світом. Ще один важливий аспект — регулярність. Давати собі п’ять потрібно щодня, незалежно від того, в якому настрої ви прокинулись чи які плани маєте на день.

Як цей ритуал вплине на ваше життя?

 1. Допоможе сфокусуватися на власних відчуттях, цілях, настроях. Адже ми так звикли думати про чужі проблеми, піклуватися про близьких та рідних, а свої потреби відсувати на задній план. Натомість, практикуючи «дай п’ять», ви передовсім думатимете, як хочете подбати про себе.  
 2. Допоможе побороти внутрішнього критика (або хоча б приглушити його голос). Коли ви дивитеся на себе в дзеркало й підводите руку в ушануванні, ви не можете думати про себе погано. Ви акумулюєте позитивну енергію та починаєте поважати людину навпроти. Тож повторювати завчені критичні думки, на кшталт «Я товстий», «Я невдаха», «Я жахлива людина», стає набагато важче. 
 3. Навчить брати на себе відповідальність не лише за власні промахи, але й за успіхи. Іншим людям ви зазвичай даєте п’ять, коли хочете щось відсвяткувати. Тож, виконуючи цей жест із самим собою, ви почнете шукати приводи для святкувань, а відтак помічати не лише негаразди, а й приємні події.
 4. Допоможе почистити ретикулярну активаційну систему мозку (РАС). РАС — це такий собі фільтр у мозку людини, завдяки якому у свідомість потрапляє лише найважливіша інформація. РАС людей, які звикли думати про себе в негативному ключі та фокусуватися на помилках минулого, вважає, що ці думки дуже важливі, тому повсякчас прокручує їх. Звичка давати п’ять покликана «почистити» вашу РАС та налаштувати її на пошук можливостей, а не перешкод.  
 5. Подарує мотивацію та натхнення діяти. Щойно ви почнете бачити себе справжніми й повірите, що достойні найкращого, у вас з’являться сили та мотивація працювати над собою, щоб реалізувати свої прагнення.

Створення нових переконань

Звичка давати собі п’ять налаштує вас на правильний лад та допоможе зробити перший крок. Але будьте готові, що доведеться попрацювати над самосприйняттям, щоб змінити негативні установки на позитивні.

Крок перший: заглушіть голос критика

Спробуйте відстежувати думки, в яких ви себе за щось картаєте, та зупиняти їх фразою «Я про це не думаю». Щоразу, коли в голові проскакуватиме «Я завжди все псую», «Мені не вдасться», «Ніхто й ніколи мене не полюбить» (підставте свій варіант) — переривайте цей нав’язливий саундтрек. 

Ваш негативний голос має одну слабкість: він ненавидить, коли його переривають і наказують замовкнути. Ви можете відбивати негативні думки по одній до того, як вони застрягнуть у вашій свідомості.

Крок другий: оберіть «свою» мантру

Позитивні установки справді працюють, але лише тоді, коли ви щиро в них вірите. Ви не можете просто почати повторювати собі «Я чудова людина» чи «Я красивий/а» та очікувати, що свідомість надаватиме вам докази цього. Спробуйте перебрати різні мантри та знайти ту, яка відгукнеться саме вам. Ось кілька улюблених мантр авторки:

 • Погані дні — частина гарного життя.
 • Мені достатньо бути такою людиною, якою я є.
 • Я з цим упораюсь.
 • Я заслуговую подбати про себе сьогодні.
 • Я вибираю зосередитись на тому, що можу змінити.

Крок третій: дійте як людина, якою ви хочете стати

Це найважчий крок, але жодні переконання не працюють, якщо їх не підкріплювати діями. Почніть робити будь-що, що хоча б трохи наблизить вас до бажаного образу. Наприклад, якщо ви критичні до своєї зовнішності, почніть діяти як людина, яка любить себе: перестаньте шукати недоліки у своєму тілі, приймайте корисні для здоров’я рішення, робіть собі компліменти.

Коли свідомість бачить, як ви дієте, ваша РАС переконується, що це важливо, і відкриває для вас більше можливостей.

Опанування негативних почуттів

Часто на шляху до успіху ми стикаємося з перешкодами у вигляді власних емоцій, які вбивають мотивацію та пригнічують нас психологічно. Насамперед варто усвідомити, що поганих почуттів не буває, вони всі корисні, якщо навчитися правильно з ними працювати. Розгляньмо, як це робити на прикладі заздрості, провини та невпевненості в собі.

Заздрість

Змалечку нас вчать, що заздрити погано. Тому ми намагаємося боротися з цим почуттям. Але заздрість — дуже корисна емоція, якщо спрямувати її силу у правильне русло.

Заздрість — навігаційний інструмент, так само як допитливість чи бажання. Вона вказує напрямок, яким потрібно пустити ваше життя.

Заздрість просто відкриває вам очі на ваші справжні бажання. Це зовсім непогано — хотіти те, що мають інші. Погано — нічого не робити, щоб досягти того ж самого. У роботі з заздрістю найважливіше позбутися обмежувальних переконань, на кшталт «Я ніколи не зможу досягти того ж, що має він/вона» чи «Йому/їй пощастило, бо він/вона має багатих батьків / красиву зовнішність / народився в іншій країні тощо». Перетворіть власну заздрість на натхнення, проаналізувавши, кому ви заздрите і через що. А потім покопайтеся в собі, з’ясуйте, що заважає вам мати те ж саме, що й ці люди, та починайте діяти.

Провина

Більшість людей боїться розчарувати й образити рідних та близьких, тому часто ставить їхні потреби вище за свої. Сходячи зі шляху, що веде до мрії, аби догодити іншим, ви вбиваєте свої мотивацію та натхнення до дій. І найстрашніше, що у більшості випадків ваші близькі не вимагають цих жертв. Правда в тому, що ви навіюєте собі почуття провини самі. Воно прив’язане до ваших цінностей та емоційних тригерів, а не до потреб оточення. 

Чим раніше ви усвідомите, що неможливо прожити життя й жодного разу нікого не образити чи не розчарувати, тим краще. Не можна завжди бути для всіх хорошим, та й не треба. 

Невпевненість

Люди поділяються на два типи: ті, що бачать труднощі, і ті, що бачать можливості. І якщо ви належите до першого типу, то з цим треба щось робити — і то терміново. Невпевненість у власних силах та страх почати діяти ведуть до постійної прокрастинації та відкладання на завтра речей, що по-справжньому важливі для вас. Через брак віри в себе люди роками працюють на неулюбленій роботі, зустрічаються не з тими людьми та псують своє здоров’я шкідливими звичками.

Невпевненість породжує у вашій свідомості обмежувальне переконання: «Здійснення моїх мрій іще не на часі». Його треба замінити на мантру: «Якщо я почну працювати, я зможу це зробити». І, як вже згадувалося вище, недостатньо просто повторювати собі мантру, треба дійсно в неї вірити. 

Наступний крок — сфокусуватися на пошуку можливостей, а не труднощів. Почніть збирати «знаки від всесвіту», які вказуватимуть, що ваша мета важлива, а головне — досяжна. І наостанок — встановіть собі дедлайн. Вам треба знати кінцеву точку призначення і момент, коли саме ви повинні туди прибути. Маючи дедлайн, ви зможете розкласти довгий шлях до мети на малі кроки.

Пам’ятайте: ніхто не застрахований від поразок. Але якщо ви навіть не спробуєте — ви вже програли.

Ранок у стилі «дай п’ять»

Найкращий помічник у спробах взяти своє життя під контроль — дисципліна. Перетворіть свій ранок у низку звичок, які наповнюють енергією та надихають на продуктивний день. 

 1. Ставте себе на перше місце — вставайте за дзвінком будильника. Коли ви щовечора заводити будильник — ви даєте собі обіцянку. Відкладаючи його щоранку ще на 5-10-15 хвилин, ви розчаровуєте самі себе, адже не виправдовуєте власних очікувань. 
 2. Кажіть собі слова, які вам важливо почути: «Зі мною все гаразд. Я в безпеці. Мене люблять». Це базові речі, яких потребує ваша свідомість щойно вийшовши зі стану сну. Дайте їй це усвідомлення, замість того, щоб одразу почати читати новини чи повідомлення з пошти.
 3. Робіть собі подарунок — заправляйте ліжко. Це простий ритуал, який допоможе уникнути спокуси знову заритися в ковдру й повалятися ще кілька хвилин. 
 4. Вшановуйте себе — давайте п’ять у дзеркалі. Одразу йдіть у ванну й вітайтеся з собою. 
 5. Тренуйте вашу РАС — мрійте вранці. Зазвичай люди мріють ввечері. Можливо, це допомагає проживати щасливе й успішне життя у снах, але, щоб мати його у реальності, варто мріяти зранку, на свіжу голову. 

Більше про корисні ритуали та ефективні методи самомотивації читайте у книжці Мел Роббінс «Звичка давати п’ять».

Джерело: happymonday.ua

Related Articles

Проблеми ментальності. Як вжитися в крос-культурній команді. Гід від експертки з консалтингу Марини Стародубської

Звійною мільйони українців змушені були не лише покинути свій дім, а й шукати роботу в інших країнах. Працювати в умовах різних культур виявилося складним завданням. Що цілком…

Абсолютно новий Renault Scenic E-Tech Electric: перший більш екологічно розроблений повністю електричний сімейний автомобіль

Megane проклав свій шлях, а тепер настала черга Scenic переосмислити себе і стати флагманом нового покоління електромобілів Renault. Абсолютно новий Scenic E-Tech Electric розроблений спеціально…

Як пробудити в команді найкращі риси та додати їй сили? Інструменти, якими користуються Воррен Баффет, Говард Шульц та інші лідери

Що робить лідера видатним? Як використати помилки, факапи та провали як фундамент для успіху? У пошуках відповідей колишній CEO Medtronic, викладач Harvard Business School Білл Джордж і…

Responses

en_GBEnglish (UK)