Пройшло 25 років з моменту, як Mercedes-Benz А-класу провалив лосиний тест і посприяв технологічному прориву

Минуло чверть століття, але це все ще не забувається: Mercedes хотів вийти на ринок компактних автомобілів з A-класом, проте під час лосиного тесту автомобіль неочікувано перекинувся. Проте ця подія не завадила А-класу стати успішним бестселером.

25 років тому лосиний тест похитнув авторитет компанії Mercedes. Під час тестової поїздки в Швеції 1 жовтня 1997 року новий на той час A-клас перекинувся. Невдовзі в Німеччині почали говорити про лосиний тест, хоча у Швеції цей термін не використовувався. Таким терміном назвали маневр, коли автомобіль намагається обʼїхати перешкоду, роблячи рух в сторону і потім повертаючись назад. Робиться це без гальмування та різко. Так само, якби вам раптом довелося зустріти лося на дорозі, який завмер від несподіваної появи автомобіля. Цей інцидент збентежив штутгартського виробника автомобілів і занурив його в PR-кризу.

Через чверть століття після лосиного тесту Mercedes стратегічно повертається назад. У той час «Baby-Benz» був входом у компактний клас і, отже, відкривав двері для більш масового виробництва. Сьогодні бос компанії Ола Келленіус переслідує стратегію розкоші, яку він пояснив більш детально в травні на Лазурному березі. Початковий сегмент планується скоротити з семи до чотирьох варіантів кузова. Коли його запитали, чи означає це кінець компактним автомобілям класів A і B у довгостроковій перспективі, він не дав чіткої відповіді. “Решту я залишу вашій уяві”, – сказав він журналістам. Одне можна сказати з упевненістю: у майбутньому в центрі уваги буде маржа, а не обсяг.

Автомобільний експерт Штефан Рейндль згадує лосиний тест:

Тоді це був удар, якого ніхто не очікував». Втрата іміджу була “величезною”. «Мерседес похитнувся у своїх основних цінностях», — каже галузевий експерт Фердинанд Дуденгоффер. «Це був землетрус». У той час Mercedes виступав за безпеку та якість. Лосиний тест хакнув ці цінності протягом однієї ночі.

Ми винайшли безпеку по-новому. Новий А-клас

Проте компанія дуже добре відреагувала на інцидент. «Я вважав, що це чудово, тому що Mercedes точно пояснив, що не так і які контрзаходи». Mercedes відновив впевненість завдяки технологіям. Компанія припинила поставки та модернізувала автомобілі, які вже були поставлені, електронною програмою стабілізації (ESP). Система ESP, розроблена постачальником Bosch спільно з Daimler-Benz – як група ще називалася в той час – була призначена для запобігання заносу і раніше була доступна тільки в серійному виробництві для заможних клієнтів S-класу.

Щоб повернути довіру, Daimler витратив багато грошей, а також оснастив усі моделі A-класу системою стабілізації стабілізації (ESP). Тоді було сказано, що це коштувало 100 мільйонів німецьких марок на рік. Водночас це був «прорив» для ESP, каже речник Bosch. До кінця року Bosch поставив близько 300 мільйонів систем ESP.

А-клас став успішним

A-клас після бурхливого старту цілком заслужено завоював успіх: за даними Mercedes-Benz, з моменту виходу на ринок у всьому світі було продано більше чотирьох мільйонів автомобілів. З появою компактних транспортних засобів, до яких також відноситься B-клас, на той час переслідувались три цілі: скорочення витрат для автопарків, зниження витрат на розробку та виробництво автомобіля за рахунок збільшення кількості та підвищення привабливості для молодих клієнтів.

A-клас “зробив значний внесок у зміну та омолодження іміджу бренду Mercedes-Benz”, – каже речник. «З точки зору дизайну, перші дві серії підійшли не всім», — каже експерт Рейндл. Як попередник мінівена, A-клас був «просто не динамічним, а досить консервативним». В результаті це, як правило, приваблювало старшу клієнтуру, хоча цільова група мала бути набагато молодшою. Справжній успіх, у тому числі серед молодіжної публіки, прийшов лише з наступними поколіннями. Насправді, сьогоднішні моделі мало чим нагадують A- Клас з 1990-х років.

Критичний погляд на стратегію розкоші

Автомобільний експерт Дуденхеффер критично оцінює стратегію розкоші, яку сьогодні проводить Mercedes-Benz. «Це новий лосиний тест», — каже він. Ризики великі. Автомобільний бізнес майбутнього значною мірою обумовлений економією на масштабі. У випадку програмного забезпечення варто розробляти його для великої кількості автомобілів, оскільки витрати, розподілені на окремі автомобілі, нижчі. Секрет успіху автомобілів у технології та програмному забезпеченні, вважає Дуденхеффер. «Технології набагато важливіші, ніж акцент на розкоші».

«З актуальною кількістю виробництва A- і B-класів важко заробити гроші», — каже Рейндл. Тим не менш, він вважає, що Mercedes-Benz не буде повністю відмовлятися від автомобілів нижчого класу. «Наприклад, є EQA, який, так би мовити, є електричним A-класом». Mercedes-Benz вирішив «суттєво оновити» асортимент продукції, повідомив представник компанії. Компанія зосередиться і зменшить складність, замикаючи коло еволюції моделі через 25 років.

Related Articles

Абсолютно новий Renault Scenic E-Tech Electric: перший більш екологічно розроблений повністю електричний сімейний автомобіль

Megane проклав свій шлях, а тепер настала черга Scenic переосмислити себе і стати флагманом нового покоління електромобілів Renault. Абсолютно новий Scenic E-Tech Electric розроблений спеціально…

Бренд Peugeot презентує нові електричні фургони e-Partner, e-Expert та e-Boxer

Бренд PEUGEOT творить нову власну історію, оновлюючи весь асортимент легких комерційних електромобілів одночасно! Ефективніші, ніж будь-коли раніше, нові електричні фургони PEUGEOT E-PARTNER, PEUGEOT E-EXPERT, PEUGEOT…

Responses

en_GBEnglish (UK)