Експерименти із продуктивності, що визначили наше робоче життя

Коли наприкінці 18-го і початку 19-го століття Америку захлеснула промислова революція, менеджери підприємств стали більше цікавитися продуктивністю праці. За наступні десятиліття Конгрес США прийняв нормативи безпеки, призначені для поліпшення умов роботи і обмеження кількості робочих годин в день. Водночас соціологи почали досліджувати фактори, що впливають на продуктивність, і результати їхніх експериментів відображаються і в тому, як здійснюється робочий процес століття по тому. Всі ці дослідження привели до відкриття важливих фактів про людську поведінку, мотивацію і про те, як ці фактори впливають на нашу продуктивність.

Готорнський ефект

Одне з найвідоміших досліджень продуктивності було покликане з точністю встановити фактори, що впливають на результати індивідуальної роботи. Вчені розділили досліджуваних на дві групами: контрольна група і група, яка працювала в умовах, що визначаються дослідниками. Крок за кроком експериментатори підвищили освітлення, змінили кількість робочих годин, перенесли час перерв і змінили ряд інших чинників.

Експеримент показав, що, які б зміни вони не здійснювали, продуктивність незмінно зростала, тоді як контрольна група залишалася на колишньому рівні. Що ще цікавіше – продуктивність підвищувалася після будь-яких змін, як позитивних, так і негативних. Результат залишився тим самим і після повернення до вихідних умов.

Як з’ясувалося, сам факт того, що підприємство розглядало можливість змін і проявляло турботу про свою робочу силу, значно підвищив моральність працівників. Навіть коли зміни припадали їм не до душі, робочі, пам’ятаючи про заплановані керівництвом поліпшення, докладали максимум зусиль, що безпосередньо збільшувало їхню продуктивність.

Піраміда потреб Абрагама Маслоу

У 1943 році психолог Абрагам Маслоу опублікував роботу, в якій змалював 5-рівневу ієрархію індивідуальних потреб. В її основі лежала проста ідея: якщо людина не може задовольнити базові, прості потреби, у неї не з’явиться прагнення досягти чогось на більш високому рівні. Щоб підвищити продуктивність серед співробітників, потрібно починати з самого низу і задовольняти потреби в порядку їх появи в ієрархії.

5 рівнів

 • Фізіологічний: на роботі це головним чином їжа, напої і зручність безпосередньо самого робочого місця.
 • Безпека: мова йде не тільки про безпеку життя, а й про фінансову стабільність, здоров’я і благополуччя в цілому.
 • Приналежність: почуття зв’язку з колегами по роботі, формування дружніх відносин.
 • Повага: впевненість в своїх силах, повага з боку інших.
 • Саморозвиток: почуття того, що людина може досягти будь-якої поставленої мети, і мотивація до досягнення нових рівнів успіху в межах компанії.

Задоволення потреб на кожному рівні піраміди дозволяє створити сприятливу атмосферу і веде до зростання ефективності працівників.

Теорія очікувань

Теорія очікувань докладно розглядає мотивацію і прагнення робітників реалізувати свій повний потенціал. У 1964 р вчений Віктор Врум припустив, що люди роблять вибір, виходячи зі своїх міркувань про те, чи призведе їхня лінія поведінки до бажаного результату.

Власне всі наші вибори зводяться до трьох базових елементів:

 • Очікування: віра в те, що вкладені зусилля дадуть бажаний результат. Часто на цей фактор впливає рівень особистої впевненості і передбачувана складність поставленого завдання.
 • Інструментальність: віра в те, що ви будете винагороджені за докладені зусилля.
 • Валентність: наскільки ви цінуєте передбачувану нагороду.

Працівникам потрібна впевненість у тому, що їхні зусилля не залишаться непоміченими і в разі досягнення або перевищення поставлених нормативів будуть заохочені чимось цінним. Роботодавцю потрібно визначити, яку нагороду хочуть отримати його працівники, ясно дати зрозуміти про наявність такої нагороди і на постійній основі видавати її за видатні успіхи.

Більш висока зарплата не підвищує продуктивність

Звісно напрошується припущення, що грошові заохочення ведуть до більшої продуктивності і задоволеності від роботи – і недавні дослідження фокусуються на взаємозв’язку грошей, нагороди і настрою працівників. Дивно те, що ті ж дослідження демонструють: хоча зв’язок між задоволеністю та ефективністю безумовно є, гроші не грають тут особливу роль. Ось добірка цікавої статистики:

 • 87% працівників не концентруються на роботі
 • Незадоволені співробітники працюють на 10% гірше
 • Незадоволені і неефективні співробітники призводять до загальних збитків в розмірі 500 млрд доларів на рік

Задоволення роботою збільшує продуктивність на 12%

То як же зробити своїх працівників щасливими і тим самим поліпшити результати їхньої праці? Відповідь проста: потрібно не просто підвищувати зарплату, а вкладати гроші в програми підтримки співробітників. Ця тенденція проявляється повсюдно – все більше роботодавців пропонують такі бонуси, як відпустка по догляду за дитиною, необмежені оплачувані відгули, центри по догляду за здоров’ям і можливість працювати з дому. По суті це той самий ефект Готорна. Відчуваючи, що про них піклуються, працівники вкладають в свою працю більше сил.

Усі ці теорії зводяться до простої істини: працівникам будь-якої галузі і будь-якого покоління хочеться усвідомлювати, що їх цінують і поважають. Компанії, які не шкодують грошей на задоволеність своїх співробітників, помічають приріст продуктивності. Інвестування в бонуси, широку підтримку працівників, поліпшення умов праці дає набагато кращий результат, ніж просте підвищення зарплати, тому що дослідження знову і знову підтверджують, що задоволені співробітники – це ефективні співробітники.

Автор: Майк Ганскі

Источник: www.wrike.com

Похожие статьи

Опанувати нову навичку можна в будь-якому віці. Ось чому цьому варто повчитись у немовлят. Уривок з книжки «Початківці» Тома Вандербільта

Одного разу чотирьохрічна донька журналіста Тома Вандербільта запропонувала батькові зіграти в шахи. Він погодився, хоча й мав суттєву проблему: грати в шахи не вмів. Так…

Що відбувається, коли ви виходите погуляти

Англійський письменник Едвард Форстер в 1909 році написав тривожне оповідання «Машина зупиняється». Він зобразив картину майбутнього: люди проводять все життя в ізольованих підземних приміщеннях, спілкуючись…

Що пропонують українцям виробники автодеталей: зарплати, умови, «плюшки»

Робота на іноземну компанію вдома, як альтернатива закордону Україна стала однією з провідних світових локацій з виготовлення автомобільних деталей для відомих брендів. Іноземних інвесторів цієї…

Комментарии и отзывы

ru_RUРусский