/* */

Ефект приєднання до більшості


У психології ефектом приєднання до більшості або ефектом наслідування називають феномен поширення певних переконань серед групи, спільноти і т.д. Належить до тенденції, коли люди переймають поведінку, стиль або ставлення просто тому, що всі навколо це роблять.

Ефект приєднання до більшості тісно пов’язаний з груповим мисленням. Люди, що працюють в команді, як правило, намагаються підтримувати гармонію між усіма її учасниками. Щоб досягти цього стану, людина може навіть погоджуватися з рішеннями, які вважає неправильними. Таким чином, щоб уникнути конфлікту члени групи приймають певну точку зору без критичної її оцінки.

Ефект приєднання до більшості як когнітивне викривлення

Ефект приєднання до більшості (ефект наслідування) є результатом когнітивного викривлення – помилки в мисленні, що впливає на судження і вчинки, які роблять люди. Приклади:

  • Мода. Багато людей починають носити певний одяг, оскільки бачать, що вона популярна серед інших, тобто слідують тенденціям моди.
  • Музика. Чим більше людей починають слухати якусь пісню або виконавця, тим імовірніше це робитимуть й інші.
  • Соціальні мережі. Коли більшість людей починає користуватися певними інтернет-сайтами, інші теж схиляються до реєстрації на них.
  • Дієта. Чим більше людей дотримуються якоїсь дієти, тим більше виникає бажання її випробувати і приєднатися до них.

Фактори, що впливають на виникнення ефекту наслідування

Чому саме виникає ефект приєднання до більшості? Ось деякі з факторів:

  • Групове мислення. Ефект приєднання до більшості по суті є типом групового мислення – чим більше людей слідує чомусь, тим вище ймовірність, що до них приєднаються інші.
  • Бажання бути впевненим у своїй правоті. Люди люблять бути правими, вони хочуть бути на стороні переможців.
  • Страх залишитися на самоті. Є одним з основних факторів, через які людина приєднується до більшості. Страх діє як один з найсильніших стимуляторів для виникнення ефекту більшості. Якщо наш розум не затьмарений страхом, ми схильні думати чітко і логічно. Ми з меншою ймовірністю будемо сліпо слідувати за іншими, якщо наші рішення засновані на правильних міркуваннях. Люди, як правило, не хочуть бути «дивними», тому потрапляючи в певну групу, автоматично переймають пануючі в ній правила і переконання, щоб не опинитися в ізоляції. З прийняттям же норм і відношення більшості вони отримують згоду і схвалення групи.

Негативні ефекти

Вплив ефекту наслідування часто відносно нешкідливий, наприклад, в моді, музиці або поп-культурі. Однак іноді може призводити і до негативних наслідків. Наприклад, в ставленні до здоров’я. Типова ілюстрація – перекури на роботі, коли нова людина починає палити, адже курять всі, а на курилці відбувається неформальне спілкування. Ще один приклад – протистояння двох підрозділів в компанії (як варіант – фінансовий аудит проти маркетингу), коли члени однієї команди за замовчуванням підтримують своїх, незалежно від суті ситуації.

Але незважаючи на те, що ефект приєднання до більшості має небезпечні наслідки, він також призводить і до багатьох позитивних результатів. Наприклад – прийняття здорового способу життя. Якщо виникає відчуття, що більшість відкидає нездорові звички (куріння, алкоголь) і приймає здорові (правильне харчування, заняття спортом), люди схильні теж це робити.

Таким чином, ефект приєднання до більшості демонструє результат нездатності людей в деяких ситуаціях приймати власні рішення, засновані на особистому пізнанні. І взагалі, можливість завжди утримуватися від впливу громадського тиску, тенденцій і т.д. фактично відсутня. Тому слід розуміти, що, рухаючись вперед і приймаючи певні речі в житті, ми часто не можемо встановити правильність інформації, яка підтверджує ці рішення.

Автор: Денис Варяница

Источник: 4brain.ru

Похожие статьи

Абсолютно новий Renault Scenic E-Tech Electric: перший більш екологічно розроблений повністю електричний сімейний автомобіль

Megane проклав свій шлях, а тепер настала черга Scenic переосмислити себе і стати флагманом нового покоління електромобілів Renault. Абсолютно новий Scenic E-Tech Electric розроблений спеціально…

Проблеми ментальності. Як вжитися в крос-культурній команді. Гід від експертки з консалтингу Марини Стародубської

Звійною мільйони українців змушені були не лише покинути свій дім, а й шукати роботу в інших країнах. Працювати в умовах різних культур виявилося складним завданням. Що цілком…

Опанувати нову навичку можна в будь-якому віці. Ось чому цьому варто повчитись у немовлят. Уривок з книжки «Початківці» Тома Вандербільта

Одного разу чотирьохрічна донька журналіста Тома Вандербільта запропонувала батькові зіграти в шахи. Він погодився, хоча й мав суттєву проблему: грати в шахи не вмів. Так…

Хочете мати адаптивну компанію? Крок перший – побудувати командну стресостійкість.

За час пандемії автор бестселлера «Ніколи не їжте наодинці» Кіт Ферацці з колегами Кіаном Ґохаром та Ноелем Вейрічем провели інтерв’ю із більш ніж 2000 керівників.…

Комментарии и отзывы

ru_RUРусский