Свічки для дизеля: обслуговуємо та заміняємо правильно

Чи доречно згадувати про свічки розжарювання тільки взимку? Як розпізнати несправності та проблеми в їх роботі? Як правильно обслуговувати та робити заміну? Відповідають експерти компанії Bosch.

 • Відігріти «замерзлий» дизель – не єдине завдання, яке вирішують свічки розжарювання;
 • Ознаки, що вказують на несправність однієї або декількох свічок;
 • Візуальний огляд: на що варто звернути увагу;
 • Чому вигідно міняти свічки розжарювання комплектом.

На відміну від бензину, дизель запалюється при значно вищій температурі. Зазвичай для його розігріву достатньо дії законів фізики: поршні сильно стискають повітря в циліндрах, виділяється тепло, відбувається впорскування пального – і воно загоряється. Але іноді цього недостатньо. Відігріти «замерзлий» дизель – завдання, яке саме вирішують свічки розжарювання.

До речі, «замерзнути» дизельний двигун може не лише взимку. Допомога в прогріванні пального може знадобитися і при інших варіантах «холодного» запуску. Наприклад, після довгого простою. Вмикати чи ні нагрівання камери згоряння свічками розжарювання (а якщо вмикати, то до якого рівня), сьогодні все частіше вирішує електронний блок керування.

Ще одне важливе завдання, яке допомагають вирішувати свічки розжарювання, стосується ефективності згоряння дизельного пального. Чим вища його температура, тим менше утворюється диму (а відповідно, шкідливих вихлопів) і сажі, яка негативно впливає зокрема й на стан двигуна.

Залежно від конструкції і матеріалу (метал або кераміка) свічки розжарювання служать від 50-60 до 80-100 та навіть 160 тис. км пробігу. Суворого регламенту їх заміни немає – все залежить від умов експлуатації, а вони в кожному конкретному випадку можуть сильно відрізнятися. Тому особливо важливо вчасно перевіряти стан свічок розжарювання та звертати увагу на ознаки, що вказують на несправність однієї або декількох з них.

На несправності свічок розжарювання можуть вказувати:

 • посилене димоутворення (особливо при «холодному» запуску);
 • підвищений шум і вібрація від двигуна до досягнення робочої температури;
 • нерівномірна робота прогрітого двигуна;
 • втрата потужності;
 • збільшена витрата пального.

Втім, навіть за відсутності явних ознак порушення роботи свічок розжарювання, періодично (приблизно раз на рік) їх все одно рекомендується викручувати або принаймні послаблювати з’єднання, а потім закручувати в попереднє положення. Робити це потрібно з використанням динамометричного ключа, щоб дотримати силу крутного моменту, зазначеного виробником, і знизити ризик пошкодження свічок.

Навіщо потрібні подібні маніпуляції? Вони допоможуть уникнути ще однієї поширеної проблеми – через постійний контакт з пальним і продуктами його згоряння в умовах екстремально високих температур свічки можуть закипіти намертво. Якщо це станеться, витягти їх буде непросто навіть в умовах СТО. Доклавши надто багато зусиль, кінчик свічки можна просто зламати, і він застрягне в різьбовому отворі. В цьому випадку запускати двигун категорично забороняється доти, поки не буде знята головка блоку циліндра та не буде вилучений уламок.

Отже, ви вирішили влаштувати свічкам розжарювання перевірку та викрутили їх з двигуна (до речі, робити це «на холодну» не можна: мотор попередньо необхідно прогріти).

На що варто звернути увагу при візуальному огляді? Які ознаки можуть вказувати на проблеми та необхідність звернутися на автосервіс

 1. Деформація контактного стрижня. Це свідчить про те, що під час встановлення свічка була «перетягнена», тобто рекомендованого виробником крутного моменту не було дотримано. Ось чому при заміні свічок краще озброїтися необхідним обладнанням або звернутися до професіоналів, у яких воно точно є.
 2. Деформація нагрівального стрижня (він може бути зруйнований, оплавлений, роздутий) може свідчити про різні проблеми – від перевищення робочої напруги через неправильний вибір свічки до несправностей у роботі генератора або форсунок. Вихід у цій ситуації може бути тільки один: якомога швидше звернутися на кваліфікований автосервіс для діагностики та подальшого ремонту автомобіля.
 3. Шар нагару. Ця «дрібниця» може свідчити про такі проблеми, як використання неякісного пального, некоректне встановлення свічок або несправність форсунок. Точну причину допоможе встановити візит на СТО (наприклад, у Бош Авто Сервіс) за кваліфікованою допомогою.

Перевіряти та робити заміну свічок розжарювання виключно в умовах СТО варто власникам сучасних дизельних автомобілів. «Підручними» засобами можна вивести з ладу важливе та технічно складне обладнання, наприклад, електронний блок керування. Експерименти та бажання заощадити може коштувати надто дорого, тому краще звернутися до професіоналів автосервісу.

Єдиний безпечний і надійний спосіб перевірити свічки розжарювання власноруч – скористатися амперметром. Якщо свічка справна, опір, який покаже прилад, буде прагнути до нуля. Якщо ж, навпаки, прагне до нескінченності, таку свічку необхідно замінити. Вибирати краще деталі з тривалим терміном служби (металеві Bosch Duraterm або керамічні Bosch DuraSpeed).

Оскільки за виходом з ладу однієї свічки розжарювання часто слідують і всі інші, фахівці рекомендують заміняти їх комплектом: це дозволить розв’язати можливі проблеми без повторних звернень на СТО і тим самим збереже час і гроші.

Похожие статьи

Абсолютно новий Renault Scenic E-Tech Electric: перший більш екологічно розроблений повністю електричний сімейний автомобіль

Megane проклав свій шлях, а тепер настала черга Scenic переосмислити себе і стати флагманом нового покоління електромобілів Renault. Абсолютно новий Scenic E-Tech Electric розроблений спеціально…

Управління тепловим режимом в електромобілі

Зважаючи на обмежену ємність акумуляторів, ефективне кондиціювання повітря та охолодження силових установок є особливо важливим. Тут ми пояснюємо, як інноваційні системи терморегулювання можуть допомогти електромобілям…

Ефективна робота двигуна та економія пального: як правильно підібрати свічки розжарювання

Сучасні свічки розжарювання не тільки прогрівають двигун під час запуску, але й продовжують  підтримувати оптимальний температурний режим під час їзди. Таким чином, вони забезпечують ефективну…

Опанувати нову навичку можна в будь-якому віці. Ось чому цьому варто повчитись у немовлят. Уривок з книжки «Початківці» Тома Вандербільта

Одного разу чотирьохрічна донька журналіста Тома Вандербільта запропонувала батькові зіграти в шахи. Він погодився, хоча й мав суттєву проблему: грати в шахи не вмів. Так…

Без води: навіщо міняти гальмівну рідину

Автомобілі стають все досконалішими, проте базові принципи їх роботи залишаються незмінними. Наприклад, гальмівна система: як би не удосконалювалися її компоненти, без гальмівної рідини безпечно зупинити автомобіль досі неможливо.

Комментарии

ru_RUРусский