Інтерв’ю: Моторна олива без оливи?

Олівер Кун, заступник керівника оливної лабораторії Liqui Moly, пояснює, чому моторні оливи стають дедалі рідкішими, і в якийсь момент моторна олива може взагалі перестати містити оливу.

Тенденція полягає в тому, що моторні оливи стають все більш рідкими, щоб зменшити споживання палива та викиди. Але двигун також повинен бути розрахований на таке масло, інакше є ризик дорогої поломки. З іншої сторони моторна олива не може ставати довільно рідкою – принаймні, якщо вона виготовлена ​​з нафти. Олівер Кун, заступник керівника нафтової лабораторії Liqui Moly, пояснює передісторію.

Що таке густа або рідка моторна олива?

Олівер Кун: В’язкість моторного масла позначається двома цифрами, наприклад 5W-30. Перша цифра з “W” означає низькотемпературну в’язкість, тобто те, наскільки рідким є масло при низьких температурах. Друге число означає високотемпературну в’язкість, тобто те, наскільки рідким є масло при високих температурах. Для обох цифр справедливе правило: чим вона вище, тим в’язкіша, тобто густіша олива. І навпаки: чим вона менша, тим рідкіша олива.

Чому моторна олива стає все рідше?

Олівер Кун: Це завдяки виробникам автомобілів та їхнім зусиллям щодо подальшого скорочення викидів транспортних засобів. Чим рідша моторна олива, тим менше зусилля потрібно витрачати двигуну, щоб її прокачувати. Це зменшує витрату палива. Цей ефект невеликий, але розріджена олива є одним із багатьох коригувань, які вносять виробники автомобілів, щоб підвищити ефективність своїх транспортних засобів. Таким чином, наше завдання як виробника оливи полягає в тому, щоб розробити моторні оливи, які стають рідкішими, але при цьому все ще забезпечують необхідний захист.

Але як така рідка олива може належним чином забезпечувати змащування?

Олівер Кун: Це можливо лише завдяки новітнім технологіям. Моторні оливи складаються з двох основних компонентів: базової оливи і пакету присадок. Якщо раніше базова олива була найефективнішим компонентом у моторній оливі, то сьогодні це пакети присадок. Саме вони забезпечують не лише очищення та захист від корозії у випадку олив із низькою в’язкістю, а й охолодження та змащування. Базова олива, тобто власне олива, є не більш ніж просто рідиною-носієм для пакетів присадок. Майже третина сучасних масел складається з пакетів присадок.

Що станеться, якщо я заллю таку рідку оливу в двигун, який для цього не призначений?

Олівер Кун: Якщо двигун не призначений для цього, ви не повинні цього робити в жодному разі. Тому що тоді масляна плівка буде занадто тонка для такого типу двигуна. Вона нестійка і рветься. Пошкоджена масляна плівка спричинить значно підвищений знос, що може призвести навіть до пошкодження вкладишів. А це, у свою чергу означає серйозні пошкодження двигуна.

Що станеться, якщо залити в двигун надто густу оливу?

Олівер Кун: Фактичне змащування тут є меншою проблемою, проте споживання палива збільшується – щоб проштовхнути густе масло через маленькі канали, призначені для рідкого масла, масляний насос повинен працювати більше. У результаті такого перевантаження він може вийти з ладу і двигун залишиться зовсім без оливи.

Як дізнатися, яка олива підходить для мого автомобіля?

Олівер Кун: Треба заглянути в інструкцію по експлуатації. Вона містить інформацію про рекомендовану оливу. Корисною альтернативою є безкоштовний довідник з масла, наприклад, на www.liqui-moly.com. Лише кілька кліків, і ви отримаєте огляд олив.

Наскільки рідкою може стати моторна олива?

Олівер Кун: Це цікаве запитання. Найнижча в’язкість, яка наразі вказана для моторної оливи, становить 0W-8. Це майже моносортна олива. Головну складність тут становить випаровування. Оскільки, чим рідкіша олива, тим легше вона випаровується. З 0W-8 цей баланс ще можна підтримувати. Для нижчої в’язкості, ймовірно, знадобиться зовсім інша хімія, яка тоді вже не базуватиметься на нафті. У будь-якому випадку, 0W-8 обмежено японським ринком. На даний момент лише японська організація стандартизації автомобілів JASO опублікувала специфікації для 0W-8, але ні європейська асоціація автовиробників ACEA, ні американський API такого не містять. Крім того, 0W-8 призначене лише для бензинових двигунів. Для дизельних двигунів 0W-20 – це наразі найнижча в’язкість. Це пов’язано з тим, що навантаження там більш високе.

Такі рідкі моторні оливи в основному зустрічаються в автомобілях. А як щодо мотоциклів, комерційних автомобілів і човнів?

Олівер Кун: Безумовно, більшість розробок моторних олив із низькою в’язкістю проводиться в секторі легкових автомобілів. У комерційних автомобілях також спостерігається тенденція до розрідження оливи, але набагато це відбувається набагато повільніше. Існує велике занепокоєння, що економія палива таким чином призведе до більшого зносу. Також є тенденція до більш рідких масел для мотоциклів, але тільки до xW-30. Це також пов’язано з тим, що моторна олива у багатьох моделях також змащує коробку передач і тому має мати особливі властивості. А для човнів взагалі немає потреби в низькій низькотемпературній в’язкості – при мінус 20°C мало хто йде на воду. Крім того, там технологія двигунів змінюється не так швидко, як у автомобілів.

Джерело: www.profi-werkstatt.net

Похожие статьи

Абсолютно новий Renault Scenic E-Tech Electric: перший більш екологічно розроблений повністю електричний сімейний автомобіль

Megane проклав свій шлях, а тепер настала черга Scenic переосмислити себе і стати флагманом нового покоління електромобілів Renault. Абсолютно новий Scenic E-Tech Electric розроблений спеціально…

Управління тепловим режимом в електромобілі

Зважаючи на обмежену ємність акумуляторів, ефективне кондиціювання повітря та охолодження силових установок є особливо важливим. Тут ми пояснюємо, як інноваційні системи терморегулювання можуть допомогти електромобілям…

Опанувати нову навичку можна в будь-якому віці. Ось чому цьому варто повчитись у немовлят. Уривок з книжки «Початківці» Тома Вандербільта

Одного разу чотирьохрічна донька журналіста Тома Вандербільта запропонувала батькові зіграти в шахи. Він погодився, хоча й мав суттєву проблему: грати в шахи не вмів. Так…

Комментарии

ru_RUРусский