Не кидайте свою основну роботу, щоб почати бізнес. Поки що

Сара була торговим агентом, яка проводила свої дні, ходячи вулицями Клірвотера, штат Флорида, продаючи факсимільні апарати від дверей до дверей. Продиратися крізь субтропічну спеку було досить важко, а колготки, на яких наполягав її роботодавець, ще більше погіршували її самопочуття.

Навіть після підвищення до національного лідера продажів Сара відчувала, що застрягла на місці. Вона прокидалася перед роботою з думкою: “Я не в тому фільмі, зателефонуйте режисерові! Що сталося? Це не моє життя”. Нещодавно вона вдруге провалила іспит на юридичний факультет і часто мріяла про те, як вона може розпочати власний бізнес.

Відповідь прийшла від колготок. Сарі подобалася форма, яку вони надавали її тілу, але не подобалося, як виглядали зшиті ноги. Тож вона почала шукати рішення: новий продукт, який поєднав би найкращі риси колготок та усунув найгірші. Минув рік, перш ніж вона почала розповідати людям про свою ідею створити жіночу лінію білизни, і ще два роки, перш ніж її ідея почала набувати реальних обрисів.

Так народився Spanx. З початкової інвестиції у $5,000 Сара Блейклі стала наймолодшою американською жінкою-мільярдером, яка зробила себе сама. Її історія зараз широко розповсюджена – вона надихає багатьох молодих фахівців, які хочуть покинути роботу, 70% з яких мріють розпочати власний бізнес.

Якщо ви належите до цього відсотка, я хочу поділитися з вами хорошими і поганими новинами: Зробити стрибок від працівника до роботодавця можливо, але це нелегкий шлях. Незважаючи на весь галас про те, що ви самі собі бос, і незважаючи на популярні історії успіху, такі як історія Сари, реальність така, що більше двох третин стартапів ніколи не приносять позитивного прибутку інвесторам. Тож, перш ніж звільнитися з роботи, варто взяти до уваги кілька міркувань.

1. Перевірте життєздатність вашої бізнес-ідеї

У 1999 році, після закінчення школи в США, я повернулася до дому свого дитинства в Стамбулі, Туреччина. Не надихаючись наявними можливостями, я вирішила разом із сім’єю заснувати компанію з виробництва шкіряних сумок та аксесуарів. І хоча я продовжувала займатися іншими справами, включаючи роботу в академічних колах і сфері моди, а нещодавно заснувала власний консалтинговий бізнес, я можу з перших вуст розповісти про злети і падіння запуску нового продукту або послуги.

Ось що вам потрібно знати: за винятком кількох галузей з високими бар’єрами для входу, розпочати бізнес відносно легко. Набагато складніше масштабувати бізнес і перетворити його на підприємство, яке зможе досягти успіху з часом.

Пристрасть до свого продукту чи послуги надихатиме та мотивуватиме вас навіть у важкі дні, коли дорога попереду здається темною. Але однієї пристрасті недостатньо. Ви повинні мати виняткову ідею, яка вирішує реальну потребу на ринку, надаючи унікальну, конкурентоспроможну та незамінну цінність.

Коли ми з сім’єю заснували наш модний бренд у Стамбулі, ми спочатку тестували нашу ідею, продаючи на ринку текстильні та шкіряні вироби. Це дозволило нам зібрати інформацію про нашу клієнтську базу та ітерації нашого дизайну на основі їхніх уподобань, купівельних моделей та потреб.

Незалежно від того, який продукт чи послугу ви плануєте запустити, почніть зі збору даних. Хоча спочатку це може здатися страшним, це може бути безкоштовним, простим і легким процесом. Почніть з розмови з людьми у вашій мережі, щоб дізнатися їхню думку про те, чи дійсно проблема, яку ви намагаєтеся вирішити, потребує вирішення. Проблема не обов’язково повинна бути неймовірно поширеною – вона може бути навіть нішевою – але вона повинна впливати на достатньо велику клієнтську базу, щоб приносити прибуток? Запитайте у своїх знайомих, що вони думають про запропоноване вами рішення, і використовуйте їхні відгуки для ітерацій та вдосконалення вашої ідеї.

Далі розширюйте своє дослідження, вивчаючи групи в соціальних мережах, які мають особливий інтерес до галузі або сфери, в яку ви хочете увійти. Дізнайтеся, чи захочуть вони поспілкуватися з вами. Поставте їм прості запитання, щоб оцінити їхню зацікавленість у вашій ідеї. Нижче наведено кілька запитань, які допоможуть вам дізнатися, що вам потрібно:

 • Як часто ви стикаєтеся з цією проблемою і наскільки вона вас турбує?
 • Чи пробували ви якісь існуючі продукти чи послуги для вирішення цієї проблеми? Якщо так, то який ваш досвід?
 • Скільки ви готові заплатити за продукт або послугу, яка вирішить цю проблему для вас?
 • Які найважливіші функції ви б шукали в продукті чи послузі, що вирішує цю проблему?
 • Чи хотіли б ви протестувати наш прототип безкоштовно?
 • Якій упаковці/кольоровій гамі/рекламі ви надаєте перевагу?
 • Які побоювання ви б мали щодо такого продукту чи послуги, якщо такі є?
 • Де ви зазвичай купуєте подібний продукт чи послугу?

Використовуйте те, що ви дізналися, для повторення та вдосконалення вашого продукту чи послуги.

Пам’ятайте, що не потрібно пірнати з головою в воду. Знайдіть час, щоб перевірити життєздатність вашої бізнес-ідеї, вдосконалити її та переконатися, що вона задовольняє потребу, перш ніж розпочинати підприємницьку діяльність.

2. Розбудовуйте свою мережу на ранніх етапах

Перш ніж залишити роботу (і стабільну зарплату або пільги), переконайтеся, що у вас є сильна мережа, яка допоможе вам зрушити вашу ідею з мертвої точки. На цьому шляху ваша мережа може стати вашим найціннішим активом. Вона забезпечить вас потенційними клієнтами, дистриб’юторами, ідейними партнерами і, можливо, навіть інвесторами. Моє власне дослідження показує, що соціальні мережі мають фундаментальне значення для створення нових підприємств та раннього зростання. Це тому, що за ймовірної відсутності ресурсів і досвіду молоді організації особливо залежать від людей, до яких вони можуть звернутися за допомогою.

Ви можете почати зміцнювати свою мережу вже зараз, відвідуючи заходи в галузі, в яку хочете зануритися, звертаючись до потенційних менторів, які спеціалізуються на вашому продукті або послузі, і спілкуючись з іншими підприємцями, які можуть допомогти вам пройти шлях до запуску бізнесу.

Якщо це звучить занадто складно, почніть з малого – зі своїх “сплячих” зв’язків (значущих зв’язків, які ви встановили в минулому, але втратили з ними зв’язок). Ви також можете зміцнити свою мережу, просто будуючи більше зв’язків на своїй теперішній роботі. Зверніться до різних людей і попросіть поспілкуватися з ними за чашкою кави у невимушеній обстановці. Переконайтеся, що ви спілкуєтеся з різноманітною групою: від старших співробітників і колег до адміністративного персоналу, охоронців і прибиральників. Ви ніколи не знаєте, звідки може з’явитися ваш наступний потенційний клієнт, і ніколи не варто недооцінювати цінність різноманітних точок зору. Пам’ятайте, що кожен, з ким ви маєте справу, може зіграти певну роль у вашому майбутньому успіху.

Як у моєму модному, так і в консалтинговому бізнесі, побудова міцної мережі була критично важливою для створення та розвитку стратегічних партнерств. Насправді, саме мій колишній студент познайомив мене з моїм першим великим клієнтом-консультантом. Суть в тому, що не варто мріяти про майбутнє, перебуваючи на своїй теперішній посаді. Скористайтеся перевагами сьогодення. Зв’язки, які ви встановлюєте сьогодні, можуть мати величезну цінність у майбутньому.

3. Переконайтеся, що ваші особисті фінанси в порядку

Не забувайте про важливість управління особистими фінансами. Початок бізнесу, швидше за все, буде значною інвестицією, і останнє, що ви хочете зробити, це відмовитися від засобів до існування без будь-якого бюджету або плану заощаджень. Подумайте, як ви будете управляти своїми грошима на ранніх стадіях вашого бізнесу, коли дохід може бути менш визначеним.

Сара Блейклі, наприклад, спочатку інвестувала свої заощадження ($5,000) у Spanx, зберігаючи при цьому свою основну роботу як джерело доходу. Вона також дуже жорстко контролювала свої витрати. Вона сама розробляла дизайн упаковки, особисто розсилала замовлення і написала власний патент на основі підручника, купленого в Barnes and Noble, щоб заощадити $3 000 на судових витратах.

Навіть якщо ваше підприємство не вимагає таких жертв, на які пішла Блейклі, започаткування бізнесу може бути стресовим, а невпевненість у своїй фінансовій спроможності та впливі на рівень життя (і сімейні зобов’язання) ще більше погіршить і без того нестабільне становище.

Витратьте трохи часу, щоб скласти реалістичний бюджет, який покриває ваш прожитковий мінімум і витрати, необхідні для запуску бізнесу. Записуйте свої щомісячні витрати і розділіть їх на категорії “необхідні, приємні та розкішні”. Так вам буде легше визначити, на чому ви можете заощадити і скоротити витрати. Пам’ятайте, що для того, щоб бізнес почав приносити дохід, потрібні роки, тому важливо реалістично оцінювати фінанси, коли ви плануєте. Якщо необхідно, не бійтеся зберегти свою основну роботу і почати свій бізнес як додатковий заробіток.

4. Пам’ятайте, що винахідливість може переважити інвестиції

Хоча може здатися, що залучення коштів – це перший крок на шляху до побудови успішного бізнесу, все трохи складніше. Підприємці зазвичай витрачають щонайменше половину свого часу та енергії на фандрейзинг, що суттєво обмежує час, який вони мають для того, щоб зосередитися на інших важливих елементах своєї компанії. Не забувайте про цінність винахідливості та креативності на ранніх стадіях. Вважайте ці навички частиною вашого фінансового планування.

Знову ж таки, Spanx є яскравим прикладом цього. Сара Блейклі не збирала гроші у сторонніх людей. Вона використовувала винахідливість і наполегливість, вдосконалюючи свою ідею. Мій сімейний бізнес також спочатку не звертався до зовнішнього фінансування. Ми звернулися до італійських виробників шкіри і запитали, чи можемо ми переробити відходи, які вони не збиралися використовувати. Це дозволило нам створити стійкий бренд, який вже понад 20 років користується успіхом на міжнародному рівні.

Ви можете так само провести мозковий штурм для пошуку креативних способів, як запустити свій бізнес. Це залежатиме від потреб вашого унікального продукту чи послуги, але якщо все зробити правильно, це може заощадити вам багато стресу та грошей.

Ось кілька способів, з чого можна почати:

 • Подумайте про продукти, які для когось можуть бути відходами, а для вас – на вагу золота, а потім попросіть їх переробити, щоб допомогти вам почати.
 • Шукайте людей, які готові поділитися своїми навичками з проектом за оплату в натуральній формі, а не в грошовій.
 • Купуйте час людей, обіцяючи їм потенційну винагороду в майбутньому, щоб вони стали інвесторами у ваш успіх.
 • Якщо ви вважаєте, що вам потрібно найняти когось для виконання якоїсь роботи, спершу подивіться, чи можете ви дізнатися в Інтернеті, як це зробити самостійно.

Це лише деякі приклади багатьох способів, за допомогою яких ви можете використати свою кмітливість і наявні у вас ресурси, щоб побудувати свій бізнес без зовнішніх інвестицій.

5. Підготуйтеся емоційно

Початок власного бізнесу – це емоційні американські гірки, і важливо очікувати певних злетів і падінь. Підприємці, яких я консультую, розповідають схожі історії: вони працюють набагато довше, в набагато складніших умовах, ніж на своїх найманих посадах, але це варте кожної секунди. Їхня робота тепер приносить більше задоволення, тому що вони займаються улюбленою справою.

Ключовими факторами тут є стійкість і турбота про себе. Перш ніж зануритися в нову справу, переконайтеся, що у вас є надійна система підтримки, на яку ви можете покластися у стресових ситуаціях. Починайте з думкою про те, що деякі дні будуть важкими і навіть непосильними. Коли це станеться, вам допоможе план, як зосередитися, відновити відчуття спокою і пропрацювати будь-які складні емоції, які ви можете відчувати.

Подумайте, які види діяльності найкраще допомагають вам розслабитися, і переконайтеся, що ви плануєте час для них щотижня. Інвестиції у власне благополуччя будуть неоціненними, коли ви будете боротися з неминучими стресами, пов’язаними з побудовою бізнесу.

Підприємництво – це складна, але захоплююча подорож, яка вимагає ретельного планування. Вам потрібні стійкість, сильна робоча етика та готовність до ризику. Ви також повинні бути вдумливими та готовими приймати найкращі рішення для себе та свого бізнесу. Хоча універсальної формули не існує, врахування цих міркувань допоможе вам досягти більшого успіху.

Автор: Нері Карра Сілламан

Джерело: hbr.org 

 

Похожие статьи

Абсолютно новий Renault Scenic E-Tech Electric: перший більш екологічно розроблений повністю електричний сімейний автомобіль

Megane проклав свій шлях, а тепер настала черга Scenic переосмислити себе і стати флагманом нового покоління електромобілів Renault. Абсолютно новий Scenic E-Tech Electric розроблений спеціально…

Як пробудити в команді найкращі риси та додати їй сили? Інструменти, якими користуються Воррен Баффет, Говард Шульц та інші лідери

Що робить лідера видатним? Як використати помилки, факапи та провали як фундамент для успіху? У пошуках відповідей колишній CEO Medtronic, викладач Harvard Business School Білл Джордж і…

Опанувати нову навичку можна в будь-якому віці. Ось чому цьому варто повчитись у немовлят. Уривок з книжки «Початківці» Тома Вандербільта

Одного разу чотирьохрічна донька журналіста Тома Вандербільта запропонувала батькові зіграти в шахи. Він погодився, хоча й мав суттєву проблему: грати в шахи не вмів. Так…

Комментарии

ru_RUРусский